Kripto Para

XRP yatırımcıları SEC’yi protesto etti!

  Aralık 2020’den bu yana, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki dava devam ediyor. Dava sürecinde Ripple darbeler aldı ancak davadan en büyük darbeyi alanlar XRP yatırımcıları oldu. XRP yatırımcıları SEC’nin merkez binası dışında toplanıp seslerini duyurmaya çalıştı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple’a dava açtı. SEC, 2013 yılından bu yana Ripple’ın, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’in yaptığı XRP satışlarının suç teşkil ettiğini öne sürdü. Zira SEC’in iddiasına göre XRP bir menkul kıymet. Ancak Ripple haliyle bunun aksini düşünüyor. Ayrıca Ripple, SEC’nin kendilerini bu konuda 8 yıldır bilgilendirmemiş olmasını da kötü niyetli olarak yorumluyor.

  SEC ise Ripple’ı bilgilendirme zorunluluğunun olmadığını öne sürüyor. Zira SEC’ye göre Ripple, SEC’nin önceki yaklaşık 70 benzer davasından yola çıkarak bunu uyarı olarak kabul edebilirdi. Öte yandan SEC, Ripple’ın zaten aldığı hukuki tavsiyelerden dolayı durumun farkında olduğunu da iddia ediyor. Dava hala devam ediyor ve nasıl sonuçlanacağını kimse bilmiyor. Ancak davanın açıldığı günden bu yana en çok mağdur olanların XRP yatırımcıları olduğu kesin.

  Dava Sürecinde XRP Ağır Darbe Aldı, Hedefte Clayton Var

  Dava açıldığında XRP 0,77 dolar seviyesindeydi. Davanın ardından tüm piyasalar büyük ralli içinde olmasına rağmen XRP çok sert düşüşler yaşadı ve 0,17 dolar bandına kadar geriledi. Bunda, önde gelen birçok kripto para borsasının davadan dolayı XRP’yi delist etmesi büyük etken oldu. Ripple ve bir kesim XRP topluluğu, SEC’nin o dönem başında olan Jay Clayton’ın davayı kötü niyetli ve bilinçli olarak açıp, istifa ettiğini düşünüyor. Bu yüzden Clayton hala XRP yatırımcıları için bir numaralı hedef durumunda.

  “Kripto Paralar Suç Değildir”

  Clayton’ı “kasıtlı olarak Ripple’ı hedef almak” ile suçlayan bazı XRP yatırımcıları bir protesto başlattı. SEC’nin Washington DC’deki merkez binası önünde toplanan XRP grubu, SEC-Ripple savaşının sonlanmasını talep etti. Yatırımcılar “kripto paralar suç değildir” ve “SEC kripto ikiyüzlülüğünü durdur” yazılı pankartlar açtı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle