Kripto Para

Ripple ortağına toplu dava şoku

  SEC tarafından aleyhinde 1.3 milyar dolarlık menkul kıymet davası açılan Ripple ortağı MoneyGram’da dava şoku yaşanıyor. Yatırımcıyı doğru bilgilendirmediği gerekçesi ile MoneyGram aleyhinde toplu dava açıldı…

  Uluslararası para transferi firması olan MoneyGram, kripto para kullanıcılarının da aralarında bulunduğu bir grup yatırımcı tarafından davalık oldu. Ripple Labs şirketi ile olan ortaklığında yanıltıcı politika benimsediği gerekçesi ile MoneyGram için toplu dava açıldı. Haziran 2019 tarihi ile Şubat 2021 tarihleri arasında şirketten menkul kıymet satın alan yatırımcılar, bu davanın sürecini de resmen başlatmış oldu.

  Ripple şirketine SEC tarafından menkul kıymet davasının açılmasının ardından MoneyGram şirketi, bu ortaklığına son verdiğini açıklamıştı. Küresel yatırımcı hakları kurallarına göre, Ripple Labs ile olan ortaklığı ve XRP’nin menkul kıymet olmama statüsü, MoneyGram şirketinin de başına iş açtı. Bu bilgileri yatırımcılarına aktarmayan ve hileli açıklamalarda bulunduğu iddia edilen şirket toplu davalık oldu.

  Ripple Ortaklığını Dondurması Yetmedi

  2019 yılı Haziran ayında imzalanan ortaklık anlaşmasına göre, MoneyGram ve Ripple şirketi stratejik anlaşma yaptı. Buna göre MoneyGram, Ripple şirketinin xRapid ürününü kullandı ve uluslararası ödeme sürecinin bir parçası olarak da XRP kripto para birimini kullanmaya başladı. Fakat geçtiğimiz aralık ayında şirketten yapılan açıklamada, sınır ötesi borsa işlemlerinde Ripple’ın xRapid adlı hizmetine bağımlı olunmadığı vurgusu yapılmıştı.

  MoneyGram şirketinin, müşteri fonlarının transferleri için ODL platformu veya Ripple Net kullanmadığı duyurusu hatırlatıldı. Böylelikle MoneyGram şirketinin SEC ile Ripple arasındaki davada herhangi bir tarafta yer almadığı belirtildi. İki şirket ortaklık anlaşmasının bitiş yılı olarak 2023 yılında karar kılmıştı ancak dava sürecinde ortaklık askıya alındı.

  Yatırımcılar Toplu Dava Açtı

  Hukuk firması Rosen tarafından açılan davada MoneyGram şirketinin XRP’nin SEC tarafından kayıtsız ve yasa dışı bir menkul kıymet olarak görüldüğü belirtildi. Ripple şirketi, MoneyGram ile 50 milyon dolarlık yatırım yapma konusunda anlaştı. Yatırımcılar, iki şirketin XRP’nin SEC tarafından kayıtsız ve yasa dışı bir menkul kıymet tanımlaması yapıldığını kendilerinden saklandığını iddia ederek toplu dava açtı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle