Kripto Para

XRP dolandırıcıları emniyet teşkilatını hedef aldı!

  Hackerlar, son dönemlerde kullanıcıları kripto para birimleri ile kandırabilmek adına, genellikle büyük sosyal medya hesaplarını ele geçirmeye başladı. Son olarak, İspanya’nın en köklü kolluk kuvveti olan Civil Guard’ın resmi Youtube hesabı da XRP dolandırıcıları tarafından hacklendi. Hesabın ismi “Ripple - XRP Vakfı” olarak değiştirildi.

  Kripto para sektörünün son dönemlerde çok ciddi ölçülerde büyümesi ile birlikte birçok “yeni tip” dolandırıcılık yöntemi de ortaya çıktı. Kripto para piyasaları yaklaşık 11 yıldır var ve bu süreçte birçok kez dolandırıcılık vakası yaşandı. Ancak son dönemlerde sektörün büyümesi, dolandırıcıların da yeni yöntemlere başvurmasına yol açtı. Geçtiğimiz yıl örneği görülmeye başlanan bir dolandırıcılık türü, bu kez de İspanya’da görüldü.

  Söz konusu yeni tip dolandırıcılık türünde, hackerlar tüm dünyada ya da ilgili bölgede popüler, saygın olan kişi ya da kurumların sosyal medya hesaplarını ele geçiriyor. Ele geçirilen hesaba, kripto paralar ile ilgili bilgiler ve görseller yerleştiriliyor. Sonrasında ise insanlardan bu kripto paralara yatırım yapmaları ve bu yatırımlarının karşılığında daha yüksek kazanç alacakları vaat ediliyor. Bunun bazı örnekleri geçtiğimiz dönemlerde Twitter ve Youtube gibi mecralarda kendini göstermişti.

  Resmi Hesabın İsmi “Ripple - XRP Vakfı” Olarak Değiştirildi

  Aralarında ABD Başkanı Joe Biden ve Tesla CEO’su Elon Musk gibi isimlerin olduğu bazı ünlü kişilerin Twitter hesapları, bu yöntemle hacklenmişti. Şimdi ise benzer şekilde, İspanya’nın en eski kolluk kuvveti birimi olan Civil Guard’ın resmi Youtube hesabı hacklendi. Dolandırıcılar, hackledikleri Youtube hesabının ismini “Ripple - XRP Vakfı” olarak değiştirdi. Daha önce de benzer vakalar yaşandığında Ripple, Youtube’u dava etmişti.

  Ripple ve Youtube Bu Konudan Dolayı Davalık Olmuştu

  Ripple, CEO Brad Garlinghouse ve Ripple’ın taklit edilmesinden dolayı Youtube’u mahkemeye vermişti. Ancak Youtube’un bu dolandırıcılık yöntemini hala engelleyememiş olduğu görülüyor. Söz konusu dava Mart ayında sonuçlandı. Ancak Ripple CEO’su Garlinghouse da hala söz konusu dolandırıcı ve taklit içeriklerin tam olarak temizlenmemiş olmasından şikayetçi. Şimdi ise hackerların hedefinde Civil Guard var. Ripple’ın son dolandırıcılık girişimi ile ilgili olarak yeni bir adım atıp atmayacağı merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle