Kripto Para

BTC madencisinden bir ilk: Metan gazı ile mining testte!

  Bitcoin madencilik devi bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Marathon Digital, Birleşik Devletler’deki tesisinde metan gazı ile madencilik denediği bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

  Halka açık Bitcoin (BTC) madencilik devinden devrim niteliğinde bir bilgi paylaşıldı. Marathon Digital tarafından yapılan bilgilendirmede Bitcoin madenciliği için gerekli enerji için metan gazı kullanımına yönelik testlerin başlatıldığı duyuruldu.

  Mining Enerjisi Atıklardan Üretilecek

  Marathon Digital tarafından yapılan yeni enerji kaynağı testi konusu piyasalar için sürpriz oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Utah Eyaletindeki mining tesislerinde madencilik için gereken enerjiyi çöp atıklardan elde etmek istediğini söyleyen BTC madencilik devi, metan gazı ile mining için testi başlattı.

  Pilot projenin startını veren Marathon Digital, 280 kW olarak belirlenen enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından kullanmak için Nodal Power ile işbirliğine gitti. Eğer proje başarılı olursa bir ilk olmanın yanında BTC madenciliğinde metan gazı kullanımının genişletilmesine yönelik girişimler de şirket tarafından sürdürülecek.

  Proje Üç Aşamalı Tasarlandı

  Coindesk tarafından duyurulan habere göre Marathon Digital, mining için gereken enerjinin sağlanması için projesini üç aşamalı olarak planladı. Şirket çöp alanlarından yayılan metan gazını yakalayacak, bu gazı elektriğe dönüştürecek ve bu elektrik enerjisi ile mining yapacak.

  Madencilikte en yüksek enerji kalemini oluşturan enerji maliyetlerine alternatif sunmak için teste başlayan şirket, maliyetlerini düşürürken iklim değişikliği krizine karşı da önlemini almış olacak. Bitcoin, hatırlanacağı gibi en çok eleştiriyi harcadığı madencilik enerjisinden alıyordu. Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizması gereği yüksek olan enerji tüketimi, karbon salınımı nedeniyle çevrecilerin eleştirisine maruz kalıyordu. Yeni proje ise bu soruna çözüm olabilir ve en azından çevreciler madencilik konusunda lider kripto para biriminin peşini bırakabilir.

  Madenciler Uzun Bir Süredir Kârda

  Artan enerji maliyetleri ve düşük BTC fiyatı nedeniyle madenciler zor durumdaydı. Özellikle kripto kışı maliyetlerini karşılayamayan pek çok mining devinin iflasına yol açtı. Yeni yılla birlikte yükselen BTC fiyatı madencileri rahatlattı ve mevcut fiyatlar ile birlikte Bitcoin madencilerin yeniden artı pozisyona geçti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle