Kripto Para

Google’da “kripto para” aramaları rekor kırdı!

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’den bu yana genellikle kripto para birimlerindeki ciddi değer artışları ile gündeme geldi. Bu sayede tüm dünyada kripto para ilgisi de artış gösterdi. Ancak geçtiğimiz 8 günlük süreçte yaşanan sert değer kayıpları da kripto para araştırmalarının artmasına neden oldu. Google Trends verileri kripto para aramalarının arttığını ortaya koydu.

  Kripto para sektörüne duyulan ilgi, insanların merakı 2017 yılında çok üst seviyelere çıkmıştı. O dönemde Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolara ulaşması inanılmaz bir gelişme olarak kaydedildi ve böylece insanlar Bitcoin ile birlikte kripto paraları araştırmaya başladı. Aralık 2020 döneminde Bitcoin’in 20 bin dolar barajını geçmesi, 2017 ilgisinin daha büyük şekilde dönmesini sağladı. Daha sonrasında Bitcoin’in rekorunu sık sık güncellemesi ve altcoinlerin de onu takip etmesi, ilginin günden güne daha fazla artmasını sağladı.

  “Kripto Para” Aramaları Tarihi Zirvesini Gördü

  2021 yılında değer artışları yaşandıkça kripto para araştırmaları da arttı. Ancak kripto para sektörüne ilişkin aramaların sadece değer artışları yaşandığında artmadığı da geçtiğimiz hafta ortaya çıktı. Sektörü dünyada kabul gördü ve ana akımın bir parçası haline geldi. Bu sebeple kripto para sektöründe yaşanan sert düşüşler de artık insanların gündeminde yer alıyor. Bunun en net örneklerinden birini Google Trends verileri ortaya koydu. Hem ABD’de hem de dünya genelinde Google’da “kripto para” kelimelerinin haftalık arama hacmi tarihi zirvesini gördü.

  Bir Önceki Zirvede Ethereum Başroldeydi

  “Kripto para” anahtar kelimeleri daha önce 9-15 Mayıs haftasında tarihi zirvesini görmüştü. Bitcoin’den sonra en büyük kripto para birimi Ethereum’un (ETH) hızla değer artışı yaşaması bu ilgi artışında etkili olmuştu. Zira 12 Mayıs 2021’de Ethereum 4 bin 362 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. The Block verileri de “Ethereum” anahtar kelimesi ile yapılan aramaların bu süreçte zirve seviyelerini gördüğünü gösteriyor. Ayrıca 9-15 Mayıs döneminde ETH madencileri BTC madencilerinden daha fazla gelir elde etti.

  Google’da En Çok Aratılanlar

  GoogleTrend Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre 19 Mayıs tarihinde kripto paralarda yaşanan geri çekilmede, ABD’de en çok aratılan anahtar kelimeler “Kriptolarımı satmalı mıyım?” oldu. Verilere göre bu ifade aramaları %400 oranında artış gösterdi. Ayrıca en çok aratılan ifadelerden bir diğeri de “Çevre dostu kripto para birimi” oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle