Kripto Para

XRP yatırımcıları SEC davasına müdahil oluyor!

  Kripto para dünyasında Ripple (XRP) ile SEC arasındaki menkul kıymet davasının yankıları sürüyor. Dava sebebiyle mağdur olan XRP yatırımcıları kendi haklarını savunabilmek için davaya müdahil olma taleplerini resmen sundular…

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden menkul kıymet davası ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Daha önce de davaya müdahil olma girişiminde bulunan XRP yatırımcıları ellerini taşın altına koyup resmi başvuruyu yaptılar. Açılan menkul kıymet davasından dolayı mağdur olduklarını belirten XRP yatırımcıları davada kendi haklarını savunmak istiyor.

  XRP’nin birçok ülke tarafından menkul kıymet olarak nitelendirilmediğini gerekçe gösteren yatırımcılar, SEC’e karşı tavır alıyor. Yatırımcılar en çok da SEC yeni başkanı Gary Gensler’in XRP hakkındaki görüş ve tanımlarına güveniyor. Yeni başkan daha önce XRP’yi iki merkez bankası dijital para birimi arasında bir “köprü para birimi” olarak tanımlamıştı.

  XRP Yatırımcıları Davaya Hazırlandı

  Yetkili mahkemeye, davaya müdahil olma taleplerini resmi olarak ileten XRP yatırımcılarının hazırladıkları dosyanın detayları da ortaya çıktı. Söz konusu dosyada SEC’in 2018 yılında Ripple’ın MoneyGram’e XRP dağıtacağını bilerek bu şirketten hisse almasına izin verdiğinin altı çizildi. 

  Öte yandan bir sene sonra da “A Platformu” olarak tanımlanan bir borsanın, XRP alım satım işlemlerini başlatmadan önce SEC’e danıştığı hatırlatıldı. O dönemde SEC, bu konu ve kripto para birimi hakkında borsaya rehberlik etmişti. İkili arasındaki toplantıdan sonra borsa, XRP listelemeye başlamış ve sıkıntı yaratmadan XRP alım satımına izin vermişti.

  Ripple Davasının Şeklini Değiştirebilir

  Bu olaydakine benzer şekilde pek çok borsanın ve piyasa katılımcısının da SEC’e başvurarak XRP hakkında detaylı bilgi ve onay almak istedikleri vurgulandı. Mağdur olduklarını öne süren XRP yatırımcıları, bu taleplerden sonra olumsuz bir kararın çıkmadığını hatırlatarak şunları söyledi: “SEC, bu dava açılmadan önce hiçbir zaman piyasa oyuncularını XRP’yi listelemekten ve alım satımını sağlamaktan alıkoymadı.” Bu gelişmelerin Ripple ve SEC arasındaki davanın seyrini değiştirebileceği düşünülüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle