Uzun vadeciler rahat, kısa vadeciler zararda! İşte oranlar

  Kripto para piyasası Mayıs ayının ortalarında sert değer kayıpları ile karşılaştı. Bu süreçte Bitcoin (BTC) 30 bin dolar bandını gördü ve toparlanmalara rağmen hala 40 bin dolar seviyesinin üzerine çıkamadı. Piyasada bu süreçte birçok yatırımcı zararına BTC satışı yapmış olsa da Lark Davis’e göre Bitcoin yatırımcılarının %69’u hala karlı durumda.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 12 Mayıs tarihinde Elon Musk’ın yapmış olduğu “çevreci madencilik” açıklamalarından sonra düşüş eğilimine girdi. Musk’ın açıklamalarına bir de Çin’den gelen sıkı önlem ve yasaklama haberleri eklenince değer kayıpları daha derin bir hal aldı. Bitcoin yaşanan geri çekilmelerde 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolar seviyesini gördü.

  Mayıs ayı ortalarından itibaren yaşanan bu süreçte birçok BTC yatırımcısı zararına satış yapmak durumunda kaldı. Ancak ünlü analist Lark Davis, Bitcoin yatırımcılarının %69’unun hala karlı durumda olduklarını ve dipten BTC satın almış olduklarını dile getirdi.

  Twitter üzerinden paylaşımlarda bulunan Davis, Bitcoin yatırımcılarını kısa vadeli ve uzun vadeli yatırımcılar olarak değerlendirdi. Davis, uzun vadeli yatırımcıların hala karda olduklarını, kısa vadeli yatırımcıların ise çoğunun zararda olduklarını vurguladı. Bu tutum Bitcoin’in Aralık 2020’den itibaren izlediği fiyat grafiği göz önüne alındığında çok da yanlış sayılmaz.

  Lark Davis’in Açıklamaları

  Lark Davis konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

  Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları arzın %69’unu kontrol ediyor ve bu yatırımcıların neredeyse tamamı karda, düşüşte satın alıyorlar. Kısa vadeli yatırımcılarsa büyük ölçüde zararda ve arzın %26’sı, şu an gerçekleşmemiş bir kayıp konumunda. Uzun lafı kısası, yani daha birçok Bitcoin zararına satılacak.”

  Çok Uzun Vadeli BTC Yatırımcılarında Ralli Beklentisi Var

  Lark Davis’in açıklamalarına bakıldığında Bitcoin yatırımcılarının çoğunluğunun 2021’deki boğa koşusunun bitmesinden korktuğu anlaşılıyor. Açıklamaya göre yatırımcılar korkudan dolayı ellerindeki karı tutmaya çalışıyor. Bu nedenle de birçok analistin de “kritik seviye” olarak tanımladığı 37 bin 500 dolar seviyesinde satışlar gerçekleştiriliyor. Bir diğer yandan zincir üstü verilere bakıldığında, çok uzun vadeli BTC yatırımcılarının ise yeni bir ralli beklentisi ile BTC biriktirmeye devam ettikleri görülüyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle