Kripto Para

Bittrex borsasına yatırdığı 1.3 adet Bitcoin kayboldu

  İspanya’da bir kripto para yatırımcısı Bittrex isimli kripto para borsasına 1.3 Bitcoin yatırdı. Yatırımcı aradan geçen 48 saat sonra hesabındaki Bitcoin’leri kaybetti. Yatırımcının zararının 455 bin TL olduğu açıklandı…

  Kripto para saldırısına kurban gittiği düşünülen İspanya Tenerifeli yatırımcı, kripto para basınının da gündemine geldi. İspanya polisi, 48 saat içinde kaybolan Bitcoin’leri aramaya devam ediyor. Yaklaşık 61 bin dolar değerindeki Bitcoin’lerin, Bittrex isimli kripto para borsasından iki gün içinde çalındığı belirtiliyor.

  Yatırımcı, hesabındaki Bitcoin’lere ulaşamayınca hemen Bittrex borsası ile iletişime geçti ve borsadan gelen yanıtta büyük olasılıkla hack saldırısına uğradığı belirtildi. Konu ile ilgili araştırmalar gerçekleştiren kripto para uzmanları, İspanya yargı makamının bu durumu suç olarak kabul edebileceğini söylüyor. 

  İspanya’da Bitcoin Hırsızlığı

  Kripto para basınında sık sık gündem olan BTC hırsızlığı hakkında yeni bir gelişme de İspanya’da yaşandı. Tenerefeli yatırımcı, 15 Mayıs 2020 tarihinde Bitcoin hesabı açtı ve bu hesaba 22 Mayıs tarihinde 1.3 Bitcoin yatırdı. Yatırımcı aradan geçen 2 gün sonra cüzdanına bakmak istediğinde hesabında hiçbir şey olmadığını görünce hemen borsa ile iletişime geçti.

  İspanya’da gündeme gelen Bitcoin hırsızlığı konusunda kripto para borsasına da sorumluluk düşüyor. İspanya ceza kanununda “Yanlış beyanda bulunan veya tüketiciye zarar veren kişi veya kişiler 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası veya 12-24 ay para cezası alır.” hükmü bulunuyor. Kripto para uzmanları bunu öne çıkararak Bittrex borsası için de problem yaşanabileceğini söyledi. 

  Borsadaki 455 Bin TL’lik Bitcoin’i Çalındı

  Bittrex borsasının yatırımcısının talebi ile başlattığı araştırmalar sonucunda hırsızlık olayının sadece 7 dakika içinde gerçekleştiği belirlendi. Hacker, farklı bir işletim sistemini kullanarak hesabın şifresini unuttuğunu bildirdi. Bittrex borsasında bulunan güvenlik kodunun kaldırılmasını sağlayan hacker bu sayede hesaba erişebildi

  Yatırımcının hesabına ulaşan ve tüm parayı çekme imkanı bulan hacker sadece dakikalar içinde 1.3 BTC bulunan cüzdanı boşalttı. Edinilen bilgilere göre aynı süre içinde Tenerifeli mağdur yatırımcı da hesabına girmeye çalışıyordu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle