Kripto Para

Ünlü endeks sağlayıcısından DOGE ve XRP’ye şok!

  Kripto para piyasasında Bitcoin ve Ethereum’u izlemek için yeni endeksler piyasaya süren S&P Dow Jones Indices, yatırımcıları şaşırttı. İçinde 243 kripto paranın bulunduğu S&P Kripto Para Geniş Dijital Piyasa Endeksi'nde (BDM) DOGE ve XRP’ye yer verilmedi…

  Kripto para piyasasının 2021 yılında devasa boyutlara ulaşmasından sonra finans dünyasının önde gelen isimlerinden S&P Dow Jones Indices, yeni bir hamle yaptı. Mayıs ayında BTC ve ETH ile kripto para endeksleri sunmaya başlayan şirket bir süre sonra bu endeks sayısını arttırdı. 

  Şirkete ait “Cryptocurrency Broad Digital Market” (BDM) yani Kripto para Geniş Dijital Piyasa Endeksi’nde 243 kripto para biriminin yer aldığı belirtildi. Kripto para basınında geniş yankı bulan haberde ise bu endeksin içerisinde popüler altcoinlere yer verilmemesi gündem oldu. Son dönemde çok büyük bir yükseliş kaydeden Dogecoin (DOGE) bu endekste yer almadı.

  Endekse Dahil Edilmeyen Kripto Paralar

  Kripto para Geniş Dijital Piyasa Endeksi’nde yer alan 243 kripto para birimi içinde yer verilmeyen bir diğer varlık ise Ripple (XRP) oldu. Son dönemde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından davalık olan Ripple şirketinin kripto parası XRP yatırımcıları şok yaşadı

  Ayrıca gizlilik coin’i olarak altcoin piyasasının en popüler varlıklarından biri olan Monero da listeye dahil edilmedi. Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden ve kripto evreninin sevmediği kişiliklerden olan Craig Wright’ın kripto parası BSV de endekste yer almadı. Kripto para topluluğunda büyük bir tartışma yaratan bu hamle hakkında uzmanlar söz konusu coin’lerin alınmama sebeplerine değindi.

  Skycoin ve Bitcoin Diamond Eklendi

  Kripto para uzmanları, listeye alınmayan kripto para birimlerinin, S&P’nin listeleme şartlarına uymadıklarını belirtti. Buna göre komite, kayıtsız menkul kıymet olma ihtimaline sahip, gizlilik özellikleri olan ya da piyasadan zarar görmüş coin’leri listeye almamaya özen gösteriyor. Öte yandan piyasa değeri 300 milyon dolar olan Bitcoin Diamond ile 15 milyon dolar piyasa değeri olan Skycoin’in listeye alınması dikkat çekti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle