Kripto Para

BTC için açgözlülük evresi başladı! Bu ne anlama geliyor?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeniden 55 bin dolar seviyesinin üzerini gördü. Bitcoin’de gelen fiyat artışı ile birlikte açgözlülük endeksi de yön değiştirmeye başladı. Endeks, yatırımcıların satın almaya daha yakın olduğuna işaret ediyor.

  Kripto para piyasalarında birçok analist, Eylül ayının nispeten daha durgun ve Ekim ayının da yükseliş odaklı geçeceğini öngörüyordu. Bu yönde fikir belirten analistlerin, Ekim ayının ilk haftasına bakarak haklı oldukları şimdilik söylenebilir. Bitcoin (BTC), yeniden 55 bin dolar seviyesinin üzerini gördü. Bitcoin’de gelen fiyat artışı ile birlikte açgözlülük endeksi de yön değiştirmeye başladı. Bitcoin fiyatında son 1 haftalık süreçte yaşanan değer artışı, Fear and Greed Index (Korku ve Açgözlülük Endeksi) göstergelerinin de yön değiştirmesini sağladı.

  Bitcoin Yükseliş Trendine Girdi

  Bitcoin fiyatı 55 bin dolar seviyesinin üzerini görürken, Bitcoin’in piyasa değeri de yeniden 1 trilyon dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bu hareketlilikle birlikte genel anlamda kripto para piyasalarının piyasa değeri de 2,3 trilyon dolar seviyesinin üzerine çıktı. Gelen yukarı yönlü değer değişiklikleri ile birlikte piyasada artık açgözlülüğün hakim olmaya başladığı görülüyor. Piyasada açgözlülüğün hakimiyeti demek, yatırımcıların satın almaya daha yatkın olduğu anlamına geliyor.

  Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

  Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto para piyasalarında yatırımcıların satın almaya mı yoksa satış yapmaya mı daha yatkın olduklarını değerlendirmek amacıyla kullanılan bir gösterge. Söz konusu endeks korkunun baskın olduğunu gösterdiğinde, piyasada belirsizliğin hakim olduğunu ve yatırımcıların satışa ya da hareketsizliğe yatkın olduğuna işaret ediyor. Öte yandan endeks açgözlülüğü işaret ettiğinde ise yatırımcıların FOMO (Fear of missing out- fırsatı kaçırma korkusu) etkisi ile alım yapmaya yatkın olduklarına işaret ediyor.

  BTC’de Endeks Açgözlülüğü İşaret Ediyor

  Bir önceki haftada endeks, Bitcoin’de korkunun baskın olduğunu işaret ediyordu. Bu da piyasalarda bir belirsizlik olduğunu gösteriyordu. Ancak Ekim ayının ilk haftasında yaşanan sert değer artışlarıyla birlikte endeks açgözlülük bölgesine geçmeye başladı. Yani yatırımcılar, piyasada oluşan yukarı yönlü trendde fırsatı kaçırmamak için alım yapmaya başlamış olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle