Kripto Para

En büyük DeFi saldırısı sonrası CZ’den açıklama!

  Merkezsiz finans (DeFi) birlikte çalışabilirlik protokolü olan Poly Network, tarihin en büyük hack saldırısıyla karşılaştı. Protokol; Binance Smart Chain (BSC), Ethereum (ETH) ve Polygon genelinde saldırıya uğradı. Saldırıda hackerlar 600 milyon dolarlık kripto para çaldı. Yaşanan hack saldırısı sonrası Binance CEO’su Changpeng Zhao açıklamalarda bulundu.

  Merkezsiz finans (DeFi) ekosistemi 10 Ağustos tarihinde çok büyük bir hack saldırısıyla karşılaştı. Çapraz zincir DeFi birlikte çalışabilirlik protokolü Poly Network, hackerların hedefinde kaldı. Binance Smart Chain (BSC), Ethereum (ETH) ve Polygon genelinde saldırıya uğrayan protokolden 600 milyon dolarlık kripto para çalındı. Çalınan meblağ, bir DeFi saldırısında ele geçirilen en yüksek meblağ oldu. Daha önceki en büyük hack saldırısında Coinbase borsası 530 milyon dolarlık zarar uğramıştı.

  Saldırı Sonrası O3 Protokolü’nden Gelen Açıklama

  Söz konusu DeFi hack saldırısı, O3 protokolünün yüz milyonlarlarca dolarlık fonlarının işlem gerçekleştirememesiyle ortaya çıktı. Wu Blockchain, O3 protokolünde sorun yaşandığını bildirdikten sonra protokolde 150 milyon dolarlık işlemin gerçekleşmemesi, saldırı olduğunu ortaya çıkardı. Yaşanan saldırı sonrasında O3 protokolü bir açıklamada bulundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “O3 Swap çapraz zincir işlevi, Poly Network’un saldırıya uğraması sebebiyle şu anda askıya alındı. Ekiple iletişim halindeyiz. Lütfen tam işlevselliğe geri dönmek için sabırlı olun. Zincirler arası olmayan işlemler devam etmektedir ve normal şekilde kullanılabilir.”

  Saldırıda 3 Farklı Cüzdan Transfer İçin Kullanıldı

  Hack saldırısında, ele geçirilen kripto paralar 3 farklı cüzdana aktarıldı. Saldırı sonrasında “0x0D6e286A” ile başlayan BSC adresi 250 milyon dolarlık, “0xC8a65Fad” ile başlayan ETH adresi 270 milyon dolarlık ve Polygon adresinde de 85 milyon dolarlık transfer gerçekleştirildi. Poly Network, saldırıya uğrayan hesaplardan kaynaklanan işlemleri kara listeye almaları konusunda borsa hizmetlerini de uyardı. Saldırı sonrası Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan da bir açıklama geldi.

  Changpeng Zhao’nun Twitter Açıklamaları

  Twitter üzerinden bir dizi açıklamada bulunan Zhao, şu ifadelere yer verdi:

  “Büyük bir DeFi saldırısı birkaç tartışmalı konuyu gündeme getiriyor:

  1. CEX veya DeFi daha mı güvenli? Sadece farklılar. Farklı risk özelliklerine sahiptirler. Kullanmadan önce bunları güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenin.
  2. Fiat daha mı güvenli? Eh, yine farklı. Bu senin kendi kararın. Enflasyon, yüksek ücretler ve bankalar paranızı harcamanızı engelliyor.
  3. İnsanlar blok zincirindeki fonları nasıl dondurdu? Akıllı sözleşmenin nasıl yazıldığına bağlı, sanırım. Yerel blok zincirlerde bile (akıllı sözleşmeler olmadan), %51 saldırı riski vardır. Bu bizim sektörümüzde tabu olan bir kelime. Ama bunun hakkında araştırmalısınız.
  4. Bir DeFi saldırıya uğrarken CEX CEO’ları neden meşgul? Yardımcı olmaya çalışırız. Blok zincirlerdeki fonları dondurmasak da bu fonlar CEX’imize gelirse (Binance), onları durduracağız (deneyeceğiz). Yani elimizde çok fazla blok zincir analizi var. Hiçbir şey kolay değil. Deneriz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle