Kripto Para

BTC balinaları transferi hızlandırdı! Sırada ne var?

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında satışlar hız kazanırken, balina hareketleri de yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. Balinalar borsalara aktardıkları BTC’ler ile yeni bir satış dalgasına hazırlanıyor…

  Haftanın ilk işlem gününde sert satışla karşılaşan Bitcoin, yatırımcılarını hüsrana uğrattı. Son 4 gündür aralıksız düşüşte olan Bitcoin’in yeni haftada toparlanma sinyalleri yakması bekleniyordu. Basında geniş yankı bulan enflasyon verileri ile birlikte BTC ciddi gerileme yaşayarak yatırımcılarda panik satışlarına yol açtı. Aralık 2020 tarihinden beri en düşük seviyeyi gören Bitcoin gün içinde 22 bin dolara kadar düştü. 

  Borsalara BTC Transferi Hız Kazandı

  Kripto para piyasasında yaşanan ciddi gerileme sonrasında balinaların hareketleri de yakından gözlemleniyor. Zincir içi verilere göre balinalar cüzdanlardaki yüklü miktarda Bitcoin’leri borsalara taşımaya devam ediyor. Son saatlerde Xapo gibi soğuk cüzdanlardan kripto para borsalarına aktarılan tek seferdeki 10.000 BTC’lik transferlerin olması, yatırımcılarda panik satışlarını tetikliyor. Bununla birlikte borsalarda satılmak için hazır durumda olan Bitcoin’in sayısı arttıkça piyasa üzerindeki satış baskısı da artıyor. 

  Uzmanlar, borsalara gönderilen BTC arzının ne kadar az olursa, fiyattaki düşüş riskinin de o kadar az olacağını söylüyor. Bununla birlikte balinalar borsalara BTC aktardıkça fiyat üzerindeki satış baskısı yatırımcılara soluk aldırmıyor. Kripto para veri analiz platformu Glassnode tarafından paylaşılan son rapora göre düşüşün akabinde kripto para borsalarına transfer edilen BTC miktarının ciddi oranda arttığı görüldü.

  Kurumsal Yatırımcılar Büyük Zarara Girdi

  Kripto para piyasasını kan gölüne çeviren sert düşüş sonrası kurumsal yatırımcıların ne durumda olduğu merak edildi. Bunlar arasında en popüler kurumsal yatırımcılardan biri olan MicroStrategy şirketi, rezervlerinde tuttuğu 129 binden fazla BTC ile ciddi oranda zarara girdi. Bitcoin’in iğne attığı noktaya göre MicroStrategy şirketinin zararı yüzde 22’yi geçti. 

  Öte yandan Bitcoin’i yasal para yapmasıyla tüm dikkatleri üzerine çeken El Salvador’un da ciddi zarara uğradığı belirtiliyor. Kasasında 2301 adet BTC bulunan El Salvador an itibarı ile yüzde 50 civarında zarara uğradı. Yatırımcılar BTC ve kripto paralardaki düşüşün daha ne kadar devam edeceğini merak ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle