Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti - 4 Mart 2021

  4 Mart günü için Bitcoin ve önde gelen altcoin fiyatları ile kripto para piyasalarında yaşanan bütün önemli gelişmeleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

  4 Mart Perşembe gününde kripto para basınında yer alan önemli haberlerin de etkisi ile Bitcoin ve altcoin fiyatlarında önemli değişimler gözlemlendi. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında 52 bin dolar seviyesinde bulunan güçlü direnç noktasının kırılamaması sebebi ile trend yönü aşağıya döndü. 

  Güne Damga Vuran Önemli Haberler

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki düşüş devam ederken, BTC boğalarını harekete geçirebilecek önemli bir haber akışı görülmedi. Kripto para basınında Bitcoin fiyatı hakkında güncel tahminlerde bulunan Kraken CEO’su Jesse Powell’ın açıklamaları, Bitcoin’de güçlü direnç seviyesi olan 52 bin dolar üzerine çıkışı getirmedi. Popüler kripto para borsası Kraken CEO’su Powell, “Bence, insanlar Bitcoin’i altını aşacak bir değer deposu olarak görüyor. Bence on yıl içinde bir milyon dolar fiyat hedefi olarak çok makul.” sözleri ile dikkat çekti. 

  Bitcoin fiyatında çılgın fiyat tahmini yapan Powell’ın bu açıklamaları dışında Bitcoin haberleri kategorisinde öne çıkan çarpıcı bir gelişme gözlemlenmedi. Kripto para analistleri BTC fiyatında madencilerin satışlarından kaynaklı olabilecek ufak çaplı bir düzeltme hareketinin görülebileceğini yineledi

  Altcoin piyasasında hareketli bir gün geçiren lider altcoin Ethereum ile XRP fiyatında, yatırımcısını sevindiren oranda artış gerçekleşti. BTC fiyatı düşerken güçlü tavrını koruyan XRP fiyatında yaklaşık yüzde 2’lik değerleme görülürken bu fiyat artışının arkasında Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un mahkemeye sunduğu 5 sayfalık dava reddi dilekçesi etkili oldu. Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre Garlinghouse, SEC davasındaki iddialarını çürüten önemli bir dilekçeyi mahkemenin huzuruna sundu. Bu gelişmenin ardından XRP fiyatında ciddi bir yükseliş ivmesi başladı. 

  Günün en kazançlı kripto paralarından olan Ethereum fiyatındaki yükselişin arkasında ise balinaların Ethereum satın almaya hazırlandıkları haberi etkili oldu. Popüler kripto para veri analiz şirketi Santiment, önde gelen borsalarda Ethereum balinalarının yukarı doğru güçlü bir dönüşün eşiğinde olduğunu açıkladı. Bu haberlerin basında yer almasının ardından son birkaç gündür düşen ETH fiyatında yeniden yeşillenmeler görüldü. Ancak bu yükseliş ivmesi yeterli olmadı ve Ethereum yönünü yine düşüş trendine çevirdi. 

  Bitcoin ve Altcoin Fiyatlarındaki Günlük Değişimler

  Bitcoin fiyatındaki düşüş bazı altcoinleri de beraberinde aşağı çekerken, özellikle Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) kripto para birimlerinde yükseliş hareketi yatırımcıları sevindirdi. Bitcoin fiyatında son 48 saattir geçilemeyen 52 bin dolar seviyesindeki direnç noktasının üzerinde kalıcı hareket görülememesi sebebi ile düşüş hareketi başladı

  Bitstamp kripto para borsasından gelen verilere göre Bitcoin fiyatı 50 bin 300 dolar seviyesinde başladı. Son 24 saat içinde en yüksek 51 bin 817 dolar seviyesini gören BTC, en düşük 48 bin 500 dolara kadar geriledi. Uzmanların güçlü bir direnç olarak gösterdiği 52 bin dolarlık seviye kırılamaması sebebiyle lider kripto para birimi yüzde 3 oranında kayıp yaşadı.

  Lider altcoin Ethereum fiyatı son 24 saat içinde en yüksek bin 635 dolara çıkarken en düşük bin 528 dolara kadar geriledi. ETH fiyatında önceki güne göre yaklaşık yüzde 2’ye varan değer kaybı yaşandı. 

  Cardano (ADA) fiyatında yüzde 5 oranında değer kaybı yaşanırken, Binance Coin piyasadaki genel düşüşten yüzde 1.41 oranında kayıpla işlem gördü. XRP fiyatı ise rakiplerinin aksine yüzde 1.81 oranındaki artışla yatırımcısının yüzünü güldürdü.

  Kripto Para Piyasası Özeti

  Kripto para piyasasında Bitcoin fiyatını yukarıya taşıyacak nitelikte önemli haberlerin gelmemesi üzerine Bitcoin ve pek çok önde gelen altcoin fiyatında satış baskısı arttı. BTC, ETH, ADA, BNB fiyatları düşerken XRP fiyatında yükseliş görüldü.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %BTC+try% TL. Döviz cinsinden ise %BTC+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin 24 saatte %BTC+yuzde%.

  Önde gelen altcoinler için ise durum şöyle:
  1 ETH fiyatı %eth+try% TL. Döviz cinsinden ise %eth+usd% Dolar.
  1 BNB fiyatı %BNB+try% TL. Döviz cinsinden ise %BNB+usd% Dolar.
  1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle