Kripto Para

Mahkemeden SEC’e yeşil ışık! XRP yatırımcıları endişeli

  XRP yatırımcılarını yakından ilgilendiren karar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) geldi. SEC ve Ripple arasındaki davada menkul kıymet satışı ile ilgili önemli bir karar alındı.

  Kripto para yatırımcıları, SEC ve Ripple arasında 3 yıldır devam eden dava ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Davayla ilgilenen yargıcın aldığı karar Ripple cephesinde şaşkınlık yarattı. Önceki duruşmalarda SEC, Ripple şirketinin 2022-2023 yılları mali tablosunu ve XRP’nin kurumsal satışlarına dair belgeleri paylaşmasını istemişti.

  Yargıç son duruşmada, SEC’in bu taleplerini kabul etti. Alınan karar neticesinde Ripple ilgili yıllardaki mali tabloları ve kurumsal satış belgelerini paylaşacak. SEC, yargı sürecinin daha net bir şekilde yürütülmesi için bu belgeleri talep ettiğini hatırlattı. Ancak Ripple, mali tablolar gibi gizli kalması gereken belgelerin talep edilmesinin uygun olmadığı belirterek bu talebe itiraz etmişti.

  Ripple ve SEC Davasında Yeni Gelişme

  Geçen sene görülen duruşmada New York Güney Bölge Mahkemesi Yargıcı Analisa Tores, kurumsal satışların menkul kıymet kapsamında olduğuna karar vermişti. Ancak borsalarda satılan bireysel XRP satışlarının menkul kıymet olarak değerlendirilmeyeceğine hükmetmişti. Bu karar, XRP yatırımcılarını heyecanlandıran bir ralli ile sonuçlanmıştı.

  XRP ihraççısı Ripple ile SEC arasında 3 yıldır devam eden dava kripto para basınında gündem olmaya devam ediyor. Şirket, SEC’in talebini onaylayan mahkeme kararına itiraz ederek şirketin mali durumunun XRP satışıyla ilgili olmadığını belirtti. Ripple avukatlarının bu itirazı yargıç tarafından geri çevrildi.

  XRP Fiyatındaki Yatay Hareket Sürüyor

  Yeni gelişmeyle birlikte yargıç, dava sürecinin hızlanması için gerekli olan belgelerin saklı tutulmasının yanlış olduğuna hükmetti. Kararın ardından XRP fiyatında büyük bir değişiklik yaşanmaması dikkat çekti. Piyasa değerine göre en büyük 6. kripto para birimi olan XRP 0.5 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle