Kripto Para

Thodex çalışanı mağdur olduğunu söyledi

  Yerli kripto para borsası Thodex hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan borsa çalışanı 6 şüpheli, serbest bırakıldı. Çalışanlardan biri, kendisinin de mağdur olduğunu, borsada parasının kaldığını söyledi.

  19 Nisan tarihinde Thodex borsasına erişimlerin durması ile birlikte yerli kripto para piyasalarında bir panik başladı. Borsadaki erişim engeli 30 saat giderilemeyince, borsanın sahibi Koineks A.Ş. hakkında suç duyuruları yapılmaya başlandı. 21 Nisan tarihinde borsadan gelen açıklamada, işlemlerin durdurulduğu ifade edildi. Ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada Thodex’e yönelik operasyon başlatıldı.

  8 ilde eş zamanlı olarak başlatılan operasyonda Thodex ile irtibatı olduğu tespit edilen 78 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. 78 kişiden 62’si çeşitli illerde yakalanarak gözaltına alındı. Baş şüpheli konumunda bulunan Thodex kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in ise 20 Nisan’da Arnavutluk’a gittiği teyit edildi. Ardından Özer hakkında İnterpol bünyesinde kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı.

  Bir Borsa Çalışanı “Ben De Mağdurum” Dedi

  Başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan 62 şüphelinin 6’sı, Anadolu Adalet Sarayı’nda serbest bırakıldı. AA’nın verdiği habere göre serbest bırakılan 6 kişinin Thodex borsasına ilişkin verdikleri ifadeler de belli oldu. Şüphelilerden bir şahsın, kendisinin de Thodex mağduru olduğunu ve içerde parasının kaldığını aktardığı ifade edildi.

  Serbest bırakılan 6 kişiden, üniversite öğrencisi olduğu öğrenilen A.M.K. isimli kişinin, Thodex bünyesinde müşteri hizmetleri danışmanı olarak çalıştığı öğrenildi. Borsada 15 bin lirasının kaldığını ifade eden A.M.K.’nin verdiği ifade şöyle:

  “Ben de mağdurum, yönetimden bize gelen talimatlara göre biz de müşterilere cevap veriyorduk. Şirket sahibinin yurtdışına çıktığını haberlerden öğrendim. Benim 13-14 aylık çalışma dönemimde sistem geçici olarak 2-3 saat bakıma alınmıştır. Kullanıcılar son bir haftadır altcoin çekemiyordu, şikayetler geliyordu. Son bakım bilgisi 17.30’da bize bildirildi ve saat 20.00 civarında da başlatıldı. Süreç rutin bir bakım süreci olduğundan şüphelenecek bir durum yoktu.”

  Savcılık Serbest Bırakılma Kararına İtiraz Etti

  Serbest bırakılan 6 şahısla ilgili olarak savcılık, serbest bırakılma kararına itiraz etti. Thodex kullanıcılarından gelen ihbarlar üzerine edilen itiraz dilekçesinde savcılık, şüpheliler hakkında tutuklanmalarına yönelik yakalama kararının çıkarılmasını talep etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle