Kripto Para

Dijital Yuan ilk kez kullanıldı

  Dünyanın pek çok yerinde devam eden dijital para çalışmaları ile ilgili yeni bir gelişme Çin’de yaşandı. Merkez bankası dijital para çalışmalarının öncü ülkeleri arasında yer alan Çin, dijital yuanı ilk kez ödeme yöntemi olarak kullandı. Ülkede dijital yuan ile ilgili pilot bölge çalışmaları uzun zamandır devam ediyordu.

  2020 yılının son çeyreğinden bu yana hızlanan dijital para çalışmaları ile ilgili yeni bir gelişme daha gündeme geldi. Kripto para piyasasının yaşadığı yükseliş ile eşzamanlı olarak ortaya çıkan dijital para çalışmalarının son dönemlerde dünya çapında artış gösterdiği biliniyor. Merkez bankası dijital paralarının gündeme gelmesinden bu yana bu konuda en hızlı hareket eden ülkeler arasında yer alan Çin’de uzun zamandır yapılan denemelerin ardından dijital yuan ile kez ödeme yöntemi olarak kullanıldı.

  Çin’in Dalian şehrindeki iki enerji firması arasında ödeme amacı ile kullanılan dijital yuan, bu işlem ile merkez bankası dijital para çalışmaları açısından bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Çin Posta Tasarruf Bankası, Dalian Deta Holding ve CYNTEK ortaklığı ile gerçekleştirilen transfer işlemi, gerçek zamanlı olarak yakından takip edildi. CBDC ile yapılan ilk ödeme işlemi olması açısından önem kazanan bu gelişme dijital paralarla ilgili yeni bir tartışmayı da yeniden gündeme taşıdı.

  Dijital yuan için anonimlik tartışmaları devam ediyor

  Çin merkez bankası dijital paraların ortaya çıkarılması ve kullanılması için ilk adım atan ülkeler arasında yer almakla beraber dijital paraların niteliği yeniden tartışma konusu haline geldi. Ülkede dijital yuan kullanımının yaygınlaşması için çalışmalar sürerken, dijital yuanın anomimliği konusu ise yeniden gündeme geldi.

  Çin Merkez Bankası’nın dijital yuanı aynı zamanda bir izleme aracı olarak kullanılacağı, kişilerin ve işletmelerin nerede, ne zaman ve ne kadar ödeme yaptıklarını görebilecek olması, dijital yuan ile ilgili soru işaretlerini ortaya koydu.

  Yaya Fanusie devletlerin CBDC’leri veri toplamak için kullanacağını iddia ediyor

  Uzun zamandıe dijital paralar ile ilgili çalışma gerçekleştiren Yaya Fanusie, konu ile ilgili değerlendirmesinde CBDC’lerin devletler tarafından veri toplamak için kullanılacağını açıkladı. Fanusie devletlerin bu proje ile düşünüldüğünden çok daha fazla veriye ulaşabileceğini iddia ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle