Kripto Para

Tesla'nın Bitcoin alımı hakkında detaylar ortaya çıktı

  Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla Motors’un 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Bitcoin fiyatını uçuşa geçiren bu gelişmenin detayları kripto para basınında yer aldı…

  Tesla’nın SEC başvurusunda yaptığı bildirim kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiriyordu. Çünkü şirketin SEC’e sunduğu bildiride 1.5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) alımı yaptığı açıklandı. Kripto para haberlerinde yer alan son bilgilere göre, Tesla’nın Bitcoin (BTC) alımı şirketin nakit pozisyonlarının %15’ini oluşturuyor.

  Kripto para piyasalarının hareketlenmesini sağlayan bu gelişme hakkında analistler şirketin nakit pozisyonlarının %15’inin kullanıldığını açıkladı. Tesla, Bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yaptıktan sonra kripto para topluluğunda büyük bir heyecana neden oldu. Lider kripto para biriminin fiyatı son 24 saat içinde %21’in üzerinde değer kazandı ve yeni bir ATH yaptı.

  Nakit Pozisyonların %15’i Bitcoin’e Yatırıldı

  Kripto para topluluğunda ve özellikle Bitcoin yatırımcılarında büyük bir heyecan yaratan Tesla’nın hamlesinin detayları belli oldu. Kripto para sektörünün önde gelen analiz şirketlerinden Bitwise Asset Management araştırma analisti David Lawant’a göre, şirketin nakit pozisyonlarının %15’ini Bitcoin’e yatırdı.

  Son verilere göre Tesla, brüt nadinin %7.7’sini ve net nakdinin %15,1’ini kullanarak Bitcoin portföyünü genişletti. Tesla’nın BTC yatırımı yapması çok kısa süre içinde Bitcoin fiyatını 44 bin dolara kadar çıkardı. Daha sonra da perakende yatırımcıların etkisiyle Bitcoin fiyatında 47 bin dolarlık baraj geçilerek yeni bir rekor kırılmış oldu.

  MicroStrategy CEO’su Önermişti

  Aralık 2020’de Elon Musk’ın MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’a Bitcoin hakkındaki sorular sorması, kripto para yatırımlarının habercisi niteliğindeydi. Kripto para piyasasında bu gelişmelerin ardından Elon Musk’ın Bitcoin yatırımı yapabileceği beklentisi oluşmuştu. 

  MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Tesla’nın Tether‘lerini (USDT) Bitcoin’e dönüştürmesini önerirken şunları ifade etmişti: “Eğer Tesla Bitcoin’e 1 milyar dolar yatırırsa, 12 ay içinde %100 getiri sağlayacak. Eğer 2 milyar dolar yatırırsa, 10 milyar dolar kazanacaklar. Bunu herkes yapabilir. Eğer hedge fonu milyarderiyseniz, 1 milyar doları Bitcoin’e yatırın ve yatırdığınızı söyleyin.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle