Kripto Para

TCMB Başkanı’ndan kripto para açıklaması!

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon raporu sunumu sırasında kendisine yöneltilen kripto para sorusunu yanıtladı. Enflasyon verileri ile ilgili açıklamalarda bulunan Kavcıoğlu, Eylül ayında kripto paralara ilişkin geniş kapsamlı bir açıklama yapılacağını duyurdu.

  Son dönemlerde hızla büyüyen kripto para borsası, beraberinde ülkelerin bu alanda nasıl hareket edeceğine ilişkin yeni çalışma adımlarını da getirdi. Dünyanın farklı noktalarından farklı örnekler gündeme gelmeye devam ederken, Türkiye de bu alanda çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Özellikle geçtiğimiz aylarda bazı kripto para borsalarının kullanıcılarını dolandırdığı iddialarının gündeme gelmesinden sonra Türkiye’de kripto para alanının düzenlenmesi çalışmaları ağırlık kazandı.

  Eylül Ayında Geniş Kapsamlı Kripto Para Açıklaması Yapılacak

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye’de ağırlık kazanan kripto para çalışmalarına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, 2021 yılı üçüncü enflasyon raporunun tanıtımını yaptığı konuşmasında, kripto paralara da değindi. TCMB Başkanı, kripto paralar ile ilgili gelen soruları da yanıtladı. Kavcıoğlu söz konusu açıklamalarında, Eylül ayında kripto paralar ile ilgili geniş kapsamlı bir açıklama yapılacağını duyurdu. Başkan, ayrıca kripto para çalışmalarının da devam ettiğini dile getirdi.

  Kripto Para Çalışmaları Eylül’de Pilot Aşamaya Geçecek

  Kripto para alanındaki çalışmalarda Eylül ayında pilot aşamasına geçileceğini duyuran TCMB Başkanı Kavcıoğlu, şimdilerde ise yoğun ve kesintisiz bir çalışma içinde olduklarını ifade etti. TCMB’nin bu yıl yoğunlaştırdığı kripto para çalışmaları aslında yıllar öncesine dayanıyor. Türkiye’de kripto para alanıyla ilgili çalışmalar, daha önceden kara para aklama ile mücadele kapsamında gündeme gelmeye başlamıştı.

  TCMB’nin CBDC ve Kripto Para Çalışmaları

  Kripto para çalışmalarının yanı sıra merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarını da başlatan TCMB, şu ana kadar henüz ön araştırma sürecini tamamlamadı. TCMB, bu alanda hala Blockchain teknolojisinin finans sektöründeki avantajlarını araştırmaya odaklanmış durumda. Ancak 2022 yılı ve devamında, bu alanda TCMB tarafından daha somut adımlar atılması bekleniyor. Ayrıca araştırma ve altyapı çalışmalarının da 2021 Aralık ayında tamamlanması bekleniyor.

  Türkiye’de Kripto Paralara Vergi Düzenlemeleri Gündemde

  Eylül ayında geniş kapsamlı bir açıklamayı işaret eden Kavcıoğlu’nun açıklamalarına dayanarak, Türkiye’de Eylül ayında kripto paralar alanında bir vergilendirme düzenlemesinin gelme ihtimali de gündeme gelmeye başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle