Kripto Para

Tanzanya’da kripto paralara resmi bakış açısı değişiyor

  Dünyanın çeşitli ülkelerinde kripto para ya da merkez bankası dijital parası (CBDC) üzerine çalışmaları hız kazandı. Bu alanda son olarak Tanzanya bir adım atmaya hazırlanıyor. Tanzanya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan, kripto para birimleri ile ilgili bir yönerge üzerine çalışıyor.

  Büyüyen kripto para ilgisi ve artan yatırımcı katılımı ile birlikte kripto para piyasaları çok geniş alanlara yayıldı. Kripto para piyasası büyük bir sermaye akışına ev sahipliği yapmaya başlayınca, ülkelerin ve çeşitli kurum ve kuruluşların dikkati de bu alana kaymaya başladı. Dünyanın pek çok noktasında, büyüyen kripto para sektörü ülkelerin de gündemine gelmeye başladı. Birçok ülke, artık peş peşe kripto para ya da merkez bankası dijital parası (CBDC) alanlarında çalışmalarını hızlandırdı.

  Kripto para çalışmalarına ilişkin, son olarak gündeme Tanzanya geldi. Tanzanya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan, kripto paralar ile ilgili bir yönerge üzerinde çalışmaya başladı. Hassan, Tanzanya’da iktidara henüz Mart ayında, selefinin ölümünden sonra geldi. Mart ayında koltuğa gelen başkan, Haziran ayında yaptığı açıklamasında kripto paraların Tanzanya’ya gelişinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

  Samia Suluhu Hassan’ın Açıklamaları

  Cumhurbaşkanı Hassan, Haziran ayında Tanzanya’nın Mwanza bölgesinde bir yeni merkez bankası şubesi açılışına katıldı. Açılışta konuşan Hassan “Finans piyasasında Blockchain teknolojisinin ya da kripto para biriminin ortaya çıkışına şahit olduk” sözlerini dile getirdi. Hassan konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

  Dünyadaki birçok ülke bu para birimlerini kabul etmedi ve kullanmaya başlamadı. Ancak ben merkez bankasının bu konu üzerine çalışmaya başlamasını tavsiye ediyorum. Sadece hazırlıklı olun.”

  Tanzanya Merkez Bankası’nın Tavrı Değişebilir

  Tanzanya Merkez Bankası, aslında 2019 yılında yerel bölgede yasal olarak tanınmadığı için kripto paraları yasaklamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Hassan’ın açıklamalarından sonra merkez bankasının tavrı da değişebilir. Konuya ilişkin olarak Reuters’e konuşan Tanzanya Bankası yetkilisi “Banka verilen talimatlar üzerinde çalışıyor” sözlerini dile getirdi ve daha fazla ayrıntı vermedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle