Kripto Para

Tanzanya kendi dijital parasında sona yaklaştı!

  Kripto para birimlerinde yaşanan derin düşüş yatırımcıları tedirgin ederken, ülkelerin kendi dijital para birimlerine sahip olma yolundaki çalışmaları devam ediyor. Bloomberg haberine göre Tanzanya, ülkede artan kripto popülaritesi ile başa çıkmanın yolu kendi dijital para birimini geliştirmekte buldu ve alınan bilgiye göre Tanzanya başarılı olmak için sona çoktan yaklaştı!

  Tanzanya, ülkesinde kripto para popülerliği ile mücadele etmenin yolunu yine dijital para birimlerinde buldu! Bir merkez bankası dijital para birimi sunmaya odaklanan ülke çoktan sona yaklaştı. Tanzanya Bankası Başkanı Florens Luoga, Darüsselam’da verdiği röportajda konu ile ilgili detaylar paylaşırken Tanzanya’nın ne zaman kendi dijital parasını tanıtacağı sorusuna yanıt vermeyi pas geçti. 

  “Merkez Bankası Dijital Para Birimi Sağlamak Önemli”

  Pazartesi günü ticaretin başkenti Darüsselam’da konuşan Tanzanya Bankası Başkanı Florens Luoga, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ve yakaladıkları ilerlemeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kripto endüstrisinin spekülatif yapısını değinen Başkan Florens, “Birçok insan kripto para birimi spekülatörlerinden etkilendiği için güvenli bir alternatif olarak bir merkez bankası dijital para birimi sağlamak bizim için önemli” ifadelerini kullandı. Dijital para birimlerinin ilerlemesini banka olarak görmezden gelemeyeceklerini ifade eden Florens, Tanzanya’nın tüketiciye yönelik dijital para birimlerini yayınlayan veya inceleyen ilk ülkeler arasında yer aldığı detayına dikkat çekti.

  CBDC Deneyimi Olan Ülkelere Yetkililer Gönderildi

  Luoga, Ekim ayında kendi dijital para birimini kullanmaya başlayan ilk Afrika ülkesi Nijerya’ya atıfta bulunduğu konuşmasında, mevcut deneyimlerden yararlandıklarını da ekledi. Başkan Luoga, Tanzanyalı yetkililerin CBDC deneyimi olan ülkelerden bir şeyler öğrenmeleri için gönderildiği bilgisini paylaşırken, sona yaklaşılan dijital para biriminde tarihin ne olduğu sorusunu yanıtlamamayı tercih etti.

  Merkez Bankası Dijital Paralarına İlgi Büyüyor!

  Nijerya’nın Afrika’nın ilki olduğu ve başta AB ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde giderek daha fazla tartışılan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusu gündemi meşgul etmeye devam ediyor! Tanzanya’nın da atılımı ile birlikte Çin, Bahamalar, Orta Afrika Cumhuriyeti, Zambiya, Kenya ve Tanzanya çoktan dijital para birimi yayımlayan, kullanan ve inceleyen ülkeler arasına girdiler. Bitcoin ve Ethereum’un aksine CBDC’ler ülke ulusal parası olarak görülerek daha fazla ilgi görmeyi sürdürüyorlar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle