Kripto Para

DeFi ekosisteminin en çok kazandıranları

  Merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki büyüme, son dönemlerde kendisini göstermeye devam ediyor. Son 1 haftalık süreçte iki DeFi protokolü değerini 3 katına çıkarmayı başardı. Öte yandan düşüş yaşayan protokoller de mevcut. 25 Ağustos Çarşamba günü iniş ve çıkışlarıyla DeFi protokollerinde durum ne?

  Merkezi olmayan finans (Decentralized Finance – DeFi) sistemi, herhangi bir otoriteye ya da merkeze ihtiyaç duymayan finans yapısıdır. DeFi, en temelde Blockchain üzerine inşa edilmiştir ve yeni nesil dijital varlıkların altyapılarının oluşturulması için olanaklar sunar. DeFi sisteminde bir otoriterinin olmaması, yatırımcılara güven de sağlar. Sistem şartlı işlemlerle bağlıdır ve otomatik çalışan akıllı sözleşmelerle, merkezsiz uygulamalarla (DApp) protokolü oluşturur. DeFi ekosistemi, 2021 yılında çok ciddi oranlarda talep gördü ve büyümeler elde etti.

  24 Saatte En Çok Kazandıran 5 DeFi Protokolü

  CoinGecko verilerine göre DeFi protokollerinin toplam değeri 124 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Öte yandan 25 Ağustos sabahında piyasa açılışında DeFi ekosisteminde kilitlenmiş varlık miktarı da 83,27 milyar dolar görülüyor. 24-25 Ağustos tarihleri arasını kapsayan 24 saatlik zaman dilimine bakıldığında, çok ciddi değer kazançlarının yaşandığı görülüyor. CoinGecko verilerine göre son 24 saatte en çok kazandıran 5 DeFi protokolü şöyle:

  • Coin98 (C98) – 24 saatte %60,4 kazanç
  • Nerve Finance (NRV) – 24 saatte %28,6 kazanç
  • Pangolin (PNG) – 24 saatte %27,9 kazanç
  • Reserve Rights Token (RSR) – 24 saatte %14,7 kazanç
  • Gnosis (GNO) – 24 saatte %8,6 kazanç.

  En Çok Kazandıranlar ve En Çok Kaybedenler

  24-25 Ağustos tarihleri arasındaki 24 saatlik zaman diliminde en çok kazandıran DeFi protokollerine bakıldığında, bu kazançlarla birlikte Coin98’in piyasa değerinin 962 milyon 161 bin dolara yükseldiği görülüyor. Ayrıca yükselişlerle birlikte C98 token’ı Çarşamba açılışını 5,15 dolar seviyesinden yaptı.

  Aynı süreçte en çok kaybettiren DeFi protokolü ise %15,1 oranındaki değer kaybıyla Convex Finance (CVX) oldu. Bu kayıpla birlikte CVX piyasa değeri 131 milyon 126 bin dolara geriledi ve fiyatı da Çarşamba açılışını 6,49 dolar seviyesinden yaptı. CVX’i kayıplarla 2. sırada takip eden token ise %12 oranında kayıpla Tribe (TRIBE) oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle