Kripto Para

Binance “sırtını devlete yaslamak” mı istiyor?

  Binance borsasındaki değişim sinyallerine ilişkin çok ciddi iddialar gündeme geldi. Wu Blockhcain’in iddialarına göre Binance, gelen regülasyon baskılarıyla birlikte “Devlet fonlarından yatırım almayı düşünmeye” başladı. Yani iddialara göre Binance, “sırtını devlete yaslamaya” çalışıyor olabilir.

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, yaklaşık iki aydır çeşitli bölgelerde regülatörlerin radarında kalmıştı. Birçok ülkede Binance hakkında soruşturma, inceleme ve yaptırım kararları alınmaya başlamıştı. Uyumluluk sorunundan ya da lisanssız hizmet vermekle ilgili başlayan operasyonlarda Binance, sonuna kadar regülatörlerle uyumluluk ve sağlıklı iletişim mesajları vermişti. Öte yandan Binance CEO’su Changpeng Zhao da şirketin büyük bir değişimin eşiğinde olduğunu açıklamıştı.

  Binance Devlet Fonlarından Yatırım ve Koruma Almak İstiyor Olabilir

  Çin’in medya kanallarından biri olan Wu Blockchain tarafından ortaya atılan iddialara göre 200 milyar dolar değerleme ile devlet fonlarından koruma ve yatırım almayı düşünmeye başladı. Binance CEO’su CZ, yakın tarihli bir açıklamasında “Zamanımın yüzde 80’ini regülasyonları düşünerek geçiriyorum” sözlerini dile getirmişti. Wu Blockchain tarafından ortaya atılan iddiaların ardından Binance’in, “sırtını devlete yaslamayı” düşünmeye başladığı yorumları gündeme gelmeye başladı. İddialara göre Binance, devlet fonlarından yatırım almayı göz önünde bulunduruyor.

  Binance’ın Dış Yatırımlara İhtiyacı Olmadığı İddia Edilmişti

  Wu Blockchain’in verdiği habere göre Binance’ın bu konuda tercih ettiği ilk ülke de Singapur. Haberde Binance’ın sahiplerinin CEO Changpeng Zhao (%92) ve Yi He (%8) olduğu, borsanın dışarıdan bir yatırıma ihtiyacı olmadığı ve bu yüzden geçmiş dönemlerde Sequoia Capital’in yatırımını geri çevirdiği iddialarına yer verildi. Ayrıca haberde CZ’nin, regülatörlerle işbirliğini kolaylaştırabilecek firmalarla yatırım konusunda ılımlı olduğu iddia edildi.

  Binance Singapur Bünyesindeki Gelişmeler

  Ancak bilindiği gibi, Singapur devletine ait olan 310 milyar dolarlık varlığı bulunan Temasek’in bir alt kuruluşu Vertex Ventures, daha önce Binance Singapur’a yatırım yapmıştı. Şimdi ise şirketin hedefinde doğrudan Binance Global olduğu iddiaları gündeme geliyor. Binance, bu gelişmelerin üzerine Binance Singapur’un başına Richard Teng’in geçtiğini açıklamıştı. Abu Dabi merkezli Küresel Piyasaları Merkezi eski başkanı olan Teng, ayrıca 13 yıl da Singapur Para Otoritesi’nde regülasyon sorumlusu olarak görev yapmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle