Cem Yavuz

Square 170 milyon dolarlık BTC satın aldı

  Kripto para dostu bir kurum olan Square, 170 milyon dolarlık Bitcoin satın aldıklarını duyurdu.

  Square, BTC yatırımı yapan ilk kurumsal şirketlerden bir tanesiydi. Yaptığı BTC yatırımı sayesinde sermayesini 3 kat büyüten şirket, şimdi de 170 milyon dolarlık BTC satın aldıklarını duyurdu.

  Square’in BTC satın aldığı günden bu yana varlık, ortalama 5 kat değer kazandı. Square, BTC satın almaya devam etti.

  Twitter CEO’su Jack Dorsey’in şirketi olan Square, hazırlamış oldukları 2020 raporunda, 3.318 BTC daha aldıklarını duyurdu. Bu BTC ortama 170 milyon dolara tekabül ediyor.

  Ancak Square, bu yatırımın, kaç bölümden oluştuğunu açıklamış değil. Muhtemelen bu yatırımlar, belirli düzeltmelerin ardından gerçekleşmiş olabilir.

  Square BTC ile Büyüyor

  Şirketin açıklamasına göre, şirketin sermayesinin %5’lik kısmı Bitcoin’den meydana geliyor.

  Şirketin açıklamasında göre, elde edilen 4.5 milyar dolarlık gelirin, 1.76 dolarlık kısmı, 2020 yılının son çeyreğinde geldi.

  Bu rakamların bu denli artması Bitcoin ile yakından ilişkilidir. MicroStrategy, Paypal ve Tesla’nın da Square’i takip etmesi, Bitcoin’in mevcut rallisini oldukça etkiledi.

  Square, kurumsal benimsemenin öncüsü oldu. 2020 yılında 50 milyon dolarlık BTC satın aldığını açıklayan şirket, bir kar topu etkisi yaratmış oldu. Square’in ardından, MicroStrategy de BTC satın aldı ve 20 bin doların aşılmasının ateşi böylelikle yakılmış oldu.

  Square’in CEO’su Jack Dorsey’in BTC için oldukça önemli bir isim olduğunu hatırlatmakta fayda var. Dorsey, her yerde Bitcoin’i ateşli bir biçimde savunmayı sürdürüyor. Dorsey, BTC’nin merkeziyetsiz yapısını, her fırsatta övmeye devam ediyor.

  CashApp Uygulamasının Önemi

  Square’in CashApp uygulaması, Bitcoin için son derece önemli bir uygulama oldu. Kullanıcılar bu uygulama ile hem hisse senetlerini hem de Bitcoin’i alıp satma fırsatına eriştiler. Uygulama, neredeyse bir bankacılık uygulaması kadar sorunsuz bir biçimde çalışır.

  2013 yılından beri eşler arası transferin gerçekleştirilebildiği CashApp, 2018 yılından beri de fiat para ile BTC satın alınmasına olanak tanıyor.

  Square yaptığı açıklamada, Bitcoin satın alımlarının, şirket politikasına uygun olduğunu dile getirdiler.

  Özellikle Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık yatırımının ardından, kurumsal firmaların ilgisi iyice artmış gibi görünüyor. BTC’ye yatırım yapacak olan bir sonraki firma, merakla bekleniyor. Kulislerde bu şirketin Apple olabileceği ifade ediliyor. Apple’ın olası bir BTC yatırımı, yeni bir rallinin başlamasına neden olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle