Kripto Para

170 milyon dolarlık BTC yatırımı yapan Square gündemde

  Kripto para yatırımları ile sık sık gündeme gelen ödeme devi Square, yeni bir açıklama yaptı. Ekim ayında satın aldığı BTC rezervlerini arttıran şirket, 170 milyon dolarlık Bitcoin daha satın almasıyla gündeme geldi…

  Kurumsal kripto para yatırımcıları denilince akla ilk gelen dev şirketlerden biri olan Square, yeni bir BTC alımı ile gündeme geldi. Ödeme işlemcisinin yapmış olduğu basın açıklamasında şirket hazinesine 170 milyon dolar karşılığında 3 bin 318 BTC daha eklendi. Kripto para topluluğu tarafından büyük heyecanla karşılanan bu gelişme, ayrıca düzeltme gören Bitcoin fiyatına da olumlu şekilde etki etti.

  Güncel verilere göre Türk Lirası cinsinden BTC fiyatı 1 Bitcoin %bitcoin+try% TL. Amerikan Doları cinsinden güncel BTC fiyatı 1 Bitcoin %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son 24 saatte BTC fiyatı %bitcoin+yuzde%.

  Kripto para uzmanlarının yaptığı hesaplama ile Square şirketi 170 milyon dolardan 3 bin 318 BTC alınca, Bitcoin başına satın alma fiyatı da ortaya çıktı. Ancak şirketin satın alma işleminden birkaç dakika sonra BTC fiyatındaki gerileme de dikkatlerden kaçmadı. Square’in duyurusu yayınlandığında Bitcoin’in fiyatında yükseliş trendinin başlaması, kripto para piyasasında olumlu karşılandı.

  Yüksek Volatilite Dikkat Çekiyor

  Bitcoin’e son yatırımında önce zarar eden şirket, kısa sürede 10 milyon dolardan fazla kayıp yaşadığını açıkladı. JPMorgan analistlerinin neden birçok şirketin Square ve diğerlerinin ayak izlerini takip etmeyeceğini açıklarken kripto para piyasasındaki yüksek volatilite vurgusu yapıldı.

  Kripto para birimlerinin fiyatındaki oynaklık, kurumsal yatırımcıların BTC yatırımı yapması önündeki en büyük engel olarak görülüyor. Square, 2020 yılı Ekim ayında satın aldığı ve o dönem 50 milyon dolar değerinde olan 4 bin 709 Bitcoin’e eklediği dördüncü çeyrek kazanç çağrısının basına yansımasından önce açıklama yaptı. 

  Bitcoin Rezervlerini Yükseliyor 

  Kripto para analiz şirketlerinin araştırmalarına göre toplamda 224 milyon değerindeki bu yatırım ile birlikte Square bilançosundaki toplam BTC değeri de 394 milyon dolara ulaştı. Şirketin toplamda 4.4 milyar dolarlık nakit ve menkul kıymete sahip olduğu belirtildi.

  Kripto para uzmanları şirketin mevcut kaynaklarını ve yönetimi altındaki varlıkları analiz etti. Yüklü miktarda BTC yatırımları ile dikkatleri üzerine çeken Square’in Bitcoin için harcadığı 220 milyon dolar değerlendirildi. Uzmanlara göre bu miktar dördüncü çeyreğin sonunda toplam likit varlıklarının sadece yüzde 5’ine denk geliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle