Kripto Para

Senatörden çağrı: DeFi fırsatları kaçırılmamalı!

  Kripto para piyasalarında gelen büyüme ile birlikte 2021 yılında ayaklanan merkezi olmayan finans (DeFi) sektörü, bu kez de Avustralya’da gündeme geldi. Avustralyalı Senatör Hume, sunduğu fırsatlar düşünüldüğünde DeFi’nin geçici bir moda olmadığını ifade etti.

  Kripto para piyasaları, Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar barajını aşıp büyük bir ralliye başlaması ile birlikte çok ciddi oranlarda büyümeye başladı. Kripto para piyasalarının genel itibariyle büyümesi, beraberinde sektörün dokunduğu birçok alanın da büyümesine katkı sağladı. Bu büyümelerde merkezi olmayan finans (DeFi) sektörü, NFT (non fungible token) sektörü, fan token’lar ve Metaverse tabanlı projeler gibi alanlarda net büyümeler kendisini gösterdi. Bu alanlar içerisinden DeFi, şimdi de Avustralya’da gündeme geldi.

  Hume, Avustralya Hükümetine Çağrıda Bulundu

  Avustralyalı Senatör Jane Hume, DeFi sektörünün Avustralya’ya “inovasyon ve ekonomik ilerleme” konularında öncü olma fırsatı sunduğunu öne sürdü. 22 Kasım Pazartesi günü Sidney’de düzenlenen Australian Financial Review Super & Wealth Summit etkinliğinde konuşan Hume, DeFi’nin geçici bir moda olmadığını söyledi. Devlet emeklilik fonları hakkında düzenlenen konferansta Senatör Jane Hume, Avustralya hükümetine ihtiyatlı olmaları konusunda çağrılarda bulundu.

  Senatör Jane Hume’un Açıklamaları

  Söz konusu konferansta Hume, hızla büyüyen bu sektördeki hıza atıfta bulundu ve bu alandaki fırsatların kaçırılmaması gerektiğine değindi. Konuya ilişkin olarak Jane Hume “Blockchain teknolojisi tarafından desteklenen merkezi olmayan finans, inanılmaz fırsatlar sunacak. Belirsiz endişeler yüzünden bu alandaki fırsatlar kaçırılmamalıdır.” sözlerini dile getirdi. Hume, Blockchain teknolojisi konusunda yeniliklere uyum sağlama konusunda attıkları adımlar için Commonwealth Bank gibi bazı finans kurumlarını da tebrik etti.

  Avustralya’da Kripto Paralar

  Finder tarafıından yapılan bir anket, Avustralya vatandaşlarının ortalama %17’sinin en az bir kez kripto para yatırımı yaptığını ortaya koydu. 27 bin 400 katılımcı ile gerçekleştirilen anket ile birlikte Avustralya’da kripto para alanı, ülkenin bazı yasal düzenleyicilerini de harekete geçirdi. Bu anket sonrasında bazı düzenleyiciler eleştirel açıklamalarda bulundu.

  Öte yandan geçtiğimiz ay kripto para destekçisi Senatör Andrew Bragg’in komistesi de kripto para sektörü ile ilgili sorunları değerlendiren ve 12 tavsiyenin yer aldığı bir kripto para raporu yayınlamıştı. Bu tavsiyeler Avustralya’nın; ABD, Birleşik Krallık ve Singapur gibi Blockchain konusunda önde gelen ülkelerin yargı yetkileri ile rekabet etmesini sağlayacağını savunuyordu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle