Kripto Para

Senatör Warren kripto paralar için SEC’den düzenleme istedi

  ABD’li Senatör Elizabeth Warren kripto paraların artan popülaritesi, kripto para piyasalarının git gide büyümesi gibi durumların bireysel yatırımcıların güvenliğini tehdit ettiğini öne sürdü. Warren “risk taşıyan” bu büyüme için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) harekete geçmeye çağırdı.

  Kripto para piyasaları 2009’da Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesi ile kuruldu. Ardından piyasaya binlerce yeni kripto para birimi daha sürüldü ve piyasa 2009’dan sonra her geçen yıl biraz daha büyüdü. Daha sonra 2017’de tarihin en büyük popülarite artışı ile karşılaşan kripto para piyasaları, 3 yıl nispeten sessiz kaldıktan sonra Aralık 2020’de bu sessizliği yeniden bozdu. Aralık 2020’de gelen büyük ralli sonrası 2021 yılında kripto para piyasaları çok ciddi şekilde büyüme gösterdi. Bu büyüme her geçen gün artıyor.

  ABD’nin Kripto Paralara Karşı Tavrı

  Kripto paralar konusunda birçok ülke olumlu ya da olumsuz, bir şekilde düzenleme adımları atıyor ve kripto para piyasasına karşı rengini belli ediyor. ABD ise bu konuda daha olumsuz bir tarafta olduğunu belli etmesine rağmen yine de belirsizliğini koruyor. Zira ABD’nin kripto paraları, elinde bulundurduğu küresel para birimi olan dolara karşı risk olarak gördüğü düşünülüyor. ABD Senatörü Elizabeth Warren, 7 Temmuz tarihinde bu kripto para piyasalarının büyümesinden duyduğu endişe ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) harekete geçmeye çağırdı.

  Elizabeth Warren’ın Açıklamaları

  Elizabeth Warren, söz konusu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto paralara karşı oluşan talep ve kripto para borsalarının kullanımı uçuşa geçse de piyasanın sağduyulu bir şekilde düzenlenmemiş olması, sıradan yatırımcıları manipülatörlerin ve dolandırıcıların merhametine bıraktı.”

  Warren 28 Temmuz’a Kadar SEC’den Yanıt Bekliyor

  Reuters haberine göre Warren 7 Temmuz Çarşamba günü SEC Başkanı Gary Gensler’a bir mektup gönderdi. Warren, sadece son 6 ayda ABD’de 7 bin kripto para yatırımcısının toplamda 80 milyon dolarlık mali kayıp yaşadığını belirtti.

  Warren, kripto para borsalarındaki yatırımcıları korumak için alınan önlemlerin, geleneksel finans piyasalardaki önlemler kadar kapsamlı ve detaylı olmadığını ifade etti. Warren bu nedenle kripto para piyasalarında karşılaşılan bu “yasal boşlukların” yatırımcıları tehlikeye attığını dile getirdi. Warren ayrıca SEC’den 28 Temmuz’a kadar yanıt beklediğini de belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle