Kripto Para

Yeni sorun: Uzmanlar uyardı! Circle ve USDC’ye dikkat!

  Kripto endüstrisi Terra çöküşü ve şirket iflasları ile mücadele ederken önemli bir gazeteci ortaya attığı iddia ile gündeme bomba gibi düştü! Ünlü yazar Matt Taibbi’nin iddiasına göre USDC’ye yatırım yapan yandı! 

  Kripto endüstrisinin zor günleriyle mücadele ederken ünlü yazar ve gazeteci Matt Taibbi, yeni bir riske karşı sektörü uyardı! USDC yatırımlarına karşı resmen ateş püsküren Taibbi, Circle’in Rezerv Fonuna değinirken fonun sahiplere değil şirkete ait olduğunun altını çizdi!

  Circle’in Yıkıcı Etkisi Enkaza Neden Olabilir!

  Taibbi kaleme aldığı makalesinde USDC ile ilgili öngördüğü riske değinerek, en kötü senaryo üzerinden önemli bilgiler paylaştı. Taibbi’ye göre iflas durumunda müşterilerin genel teminatsız alacaklılar olarak muamele göreceklerini açıklarken, bunun etkisini Coinbase ile aynı türden olarak nitelendirdi. Yani Taibbi’ye göre eğer Circle iflas ederse, piyasada bu durum enkaza neden olacak!

  Olağandışı Maddelere Atıfta Bulundu!

  Makalede USDC’nin kayıt beyanına da değinen gazeteci Taibbi, iflas durumunda USDC yatırımcılarının sanılan aksine korunmadıklarını iddia ediyor! Kayıt beyanından bir alıntı paylaşan Taibbi, “Hisseler yalnızca Circle Internet Financial tarafından satın alınabilir” ifadesinin yanlış olduğunu düşünüyor.

  Taibb, böyle bir maddenin var olmasını “olağandışı” olarak yorumlarken, sadece bu maddenin bile USDC sahipleri için kötü sonuçlara yol açabileceğini savunuyor. Savunmasına göre madde, Circle’i fonun tek karşı tarafı yapıyor ve bu durum ise rezervin tüm fonları şirkete ait olduklarını gösteriyor.

  Circle İflas Mı Ediyor?

  Taibbi’nin bu çıkışı ise sektörde resmen domine etkisine dönüşen iflasları akla getirdi! Circle’un iflas aşamasında olduğuna yönelik şüpheler artarken, şirketin ödeme gücü özellikle tenkit konusuna dönüştü! Circle’a göre müşteriler, eyalet para aktarım yasaları tarafında korunmakta. Ve Circle CEO’su Jeremy Allaire’ye göre finansal olarak şirket, bugüne kadarki en güçlü konumunda bulunmakta.

  Şirket toz pembe tablolar çizse de getiri faiz oranlarının 12 aylık bir dönemde %10,7’ten %0,5’e düşüşü ise sektördeki soru işaretlerini artırdı. 3 yıllık hazine bonosunun sağladığı getirinin %3,14 olması ise bahsettiğimiz gibi şirketin ödeme gücünün sorgulanmasına yol açıyor!

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle