Kripto Para

Ripple davası sonuçlandı: Tetragon umduğunu bulamadı

  Tetragon Financial Group’un davasına verdiği yasal mücadelede kazanan Ripple (XRP) oldu. Bu haberin kripto para basınına yansımasının ardından XRP fiyatları adeta uçuşa geçti…

  Kripto para piyasasında yakından takip edilen altcoinlerden olan Ripple (XRP) fiyatı, bugün yüzde 6 oranından fazla değer kazandı. Son dönemde başı davalarla sık sık derde giren Ripple şirketinin bu kazancının arkasında Tetragon davasının olduğu öğrenildi. 

  Güncel verilere göre şu anda 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Yönetimi altında 175 milyon dolarlık varlık bulunan Tetragon Financial Group, 2019 yılındaki C serisi finansman turunda en fazla katkıyı veren firma olarak biliniyor. ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple aleyhinde dava açılmasının ardından, anlaşmadaki koşulları öne sürdü. Tetragon bu koşullara dayanarak Ripple şirketinin hisselerini geri almasını istedi.

  Davacı Tetragon Umduğunu Bulamadı

  İki büyük şirket arasındaki hukuki ayrıma sebep olan anlaşmada, XRP’nin ileriye dönük bir menkul kıymet kabul edilmesi durumunda yapılacaklar belirtildi. Bu tür bir koşulun gerçekleşmesi halinde anlaşmaya göre Ripple hisselerini geri almak zorundaydı. Bunun yanı sıra henüz Ripple aleyhinde SEC tarafından dava açılmış olmasına rağmen henüz XRP’nin hakkında kesinleşmiş bir karar verilmedi.

  XRP’nin menkul kıymet olarak kabul edildiği konusunda kesinleşmiş bir karar verilmemesini kabul etmeyen Tetragon, Aralık ayında Ripple’a dava açmıştı. Söz konusu davanın kararı açıklandı ve Tetragon Financial Group, XRP konulu davadan eli boş dönen taraf oldu. 

  Ripple Avukatlarından Açıklama

  Yetkili mahkeme yargıcı Morgan T. Zurn, XRP kripto para biriminin güncel durumu hakkında resmi bir karar verilmediğine dikkat çekti. Bu sebeple Tetragon Financial Group’un ihtiyati tedbir talebini reddeden mahkeme daha önce verilen tedbir kararını da kaldırdı. 

  Ripple avukatları bu kararın ardından dikkat çekici bir kamuoyu açıklaması yayınladı. SEC’in XRP’yi menkul kıymet olarak belirlemediğini vurgulayan avukatlar, SEC’in tamamen hatalı olduğunu kaydetti. SEC’in iddialarını mahkemede kanıtlayabileceğine ihtimal vermeyen Ripple yönetiminin açıklamaları XRP fiyatlarına olumlu yansıdı. Son 24 saatte XRP fiyatında yüzde 6 oranında kazanım görülürken son 7 günlük grafikte XRP fiyat artışı yüzde 20 seviyesine çıktı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle