Kripto Para

SEC’nin masasında şimdi de Ethereum ETF başvurusu var!

  ABD’de vadeli Bitcoin (BTC) ETF’ine onay veren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bu kez de vadeli Ethereum (ETH) ETF başvurusu yapıldı. SEC’ye ETH ETF’i başvurusunda bulunan şirket ise Denver merkezli Kelly Strategic Management oldu.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Çin’de kripto paralara yönelik gelen topyekün yasaklamalar sonrası Eylül ayında vadeli Bitcoin (BTC) ETF başvurularına onay vererek piyasalarda pozitif bir hareketliliğin önünü açmıştı. Şu ana kadar 3 Bitcoin ETF’ine onay veren ve spot BTC ETF’ine karşıt bir tavır sergileyen SEC’ye, şimdi de vadeli Ethereum (ETH) ETF başvurusu yapıldı. ABD Denver merkezli Kelly Strategic Management şirketi, bir vadeli ETH ETF başlatmak için SEC’ye başvuruda bulundu.

  Kelly Strategic Management 29 Kasım’da Başvuru Yaptı

  Kelly Strategic Management şirketinin ETF başvurusu onaylanırsa, “Kelly Ethereum Ether Strategy ETF”, Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören nakit ödemeli Ethereum vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapabilecek. Şirket söz konusu başvurusunu 29 Kasım tarihinde gerçekleştirdi. Vadeli Bitcoin ETF’lerine onay veren SEC’nin, Ethereum için gelen bu başvuruya nasıl bir yanıt vereceği ise henüz bilinmiyor. Ancak bazı uzmanlar, bu başvurunun onaylanma ihtimalinin düşük olduğunu ifade ediyor.

  SEC’den Onay Gelir Mi, Uzmanlar Ne Düşünüyor?

  Kelly Strategic Management şirketinin SEC’ye yapmış olduğu vadeli ETH ETF başvurusunun onaylanmasını düşük bir ihtimal olarak değerlendiren isimler arasında, Bloomberg kıdemli ETF analisti Eric Balchunas da yer alıyor. Konuyu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada değerlendiren Balchunas, SEC’nin böyle bir karara ne derece hazır olduğuna dair kendisinin emin olamadığını, aklında bazı soru işaretlerinin olduğunu dile getirdi. Balchunas, SEC’nin bu başvuruyu onaylama ihtimalinin %20 gibi düşük bir oran olduğunu ifade etti.

  Jason Lowery’nin Görüşleri

  SEC Başkanı Gary Gensler’in, böyle bir aşamada Bitcoin vadeli işlemler ETF’i dışında başka bir başvuruyu onaylamaya zihinsel olarak hazır olmadığını ifade eden Balchunas’ın yanı sıra, bir başka kripto para analisti Jason Lowery de konuya ilişkin benzer fikirler paylaşıyor. Lowery’nin konuya ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeler yer alıyor:

  “SEC, bir Ethereum ETF’ini onaylarsa buna şaşırırım. Bu, Ethereum’un kayıtsız bir menkul kıymet olarak kabul edilmediğine dolaylı olarak işaret eder.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle