Kripto Para

Fed Minneapolis Başkanı kriptolara açtı ağzını, yumdu gözünü!

  ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Minneapolis Şubesi Başkanı Neel Kashkari, kripto paralarla ilgili çok sert açıklamalarda bulundu. Kashkari’ye göre kripto para sektörünün %95’i “dolandırıcılıktan, abartıdan, zırvadan ve kargaşadan” oluşuyor.

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde yaşanan büyüme, ülkelerin de bu alanda nasıl bir tutum sergileyeceğini belirlemesini sağladı. Birçok ülke, çok hızlı bir şekilde büyüme ve yaygınlaşma gösteren kripto para sektörüne karşı hazırlıksız yakalandı. Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların herhangi bir merkezinin olmaması, hiçbir otorite tarafından bu varlıkların yönetilememesi, ülkelerin bu alana yaklaşımındaki belirleyici temel faktör oldu. Bu konuda olumlu yaklaşımlar sergileyen ülkeler kadar, olumsuz yaklaşımlar sergileyen ülkeler de var. ABD ise bu konuda olumsuza yakın ve hala belirsiz bir tavır ortaya koyuyor.

  Kashkari’den Kripto Paralara Yönelik Sert Sözler

  ABD’deki politika yapıcılarına bakıldığında, birçoğunun kripto para konusunda olumsuz fikirlere sahip olduğu görülüyor. Bunlardan biri olan Fed Minneapolis Başkanı Neel Kashkari, kripto paralar ile ilgili olarak çok sert sözler dile getirdi. 17 Ağustos Salı günü Montana’da bir etkinliğe katılan Neel Kashkari, burada yaptığı açıklamalarda kripto para sektörünün %95’inin “dolandırıcılıktan, abartıdan, zırvadan ve kargaşadan” meydana geldiğini ifade etti. Neel Kashkari, ayrıca sektördeki bazı kripto para birimlerinin de tamamen “saadet zincirinden” ibaret olduğunu iddia etti.

  Neel Kashkari’nin Açıklamaları

  ABD’de, kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanıldığına dair iddialar sık sık gündeme geliyor. Örneğin bu iddiaları en açık şekilde dile getirenlerden biri olan Hazine Bakanı Janet Yellen, bu nedenle kripto para piyasasının bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu savunuyor. “Beş yıl öncesine kadar kripto paralar ve Bitcoin konusunda daha iyimserdim” diyen Neel Kashkari’ye bakıldığında, onun da yasadışı faaliyetler konusunda Yellen ile benzer fikirlere sahip olduğu görülüyor. Neel Kashkari konuya ilişkin olarak şu ifadelerinden bu düşüncesi anlaşılıyor:

  “’Kripto paralardan kullanışlı bir şey çıkması imkansızdır’ demek istemiyorum, bu elbette mümkündür. Ama ben bunların yasadışı faaliyetleri fonlamak dışında bir kullanım alanını, Bitcoin’in çözdüğü ve yasalara uygun olan tek bir kullanım alanı görmedim

  Neel Kashkari, ayrıca piyasadaki kripto paraların bir kısmının da “çöp coin” olduğunu dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle