Kripto Para

SEC DeFi sahasına girdi, ilk dava sonuçlandı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), merkezsiz finans (DeFi) sektörü ile ilgili ilk davasını açtı. SEC, bir şirketin Wall Street düzenleyicisine kayıt olması gereken token’ları sattığı gerekçesiyle Blockchain Credit Partners ve iki üst düzey yöneticisine dava açtığını ve davanın da sonuçlandığını bildirdi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para topluluklarının son dönemlerde korkuyla baktığı bir kurum haline geldi. Zira SEC, Aralık 2020’de Ripple’a yönelik açtığı davayla kripto paralara karşı tavrını göstermişti. Her ne kadar bu davayı açan Jay Clayton’un yerine kripto konusunda daha ılımlı olan Gary Gensler başkanlık görevine gelmiş olsa da SEC’nin kripto para topluluklarında oluşturduğu imaj negatif seyrediyor. SEC, oluşan bu imaja paralel şekilde bir dava daha açtı.

  Blockchain Credit Partners’a Dava Açıldı

  SEC’nin hedefinde bu kez merkezsiz finans (DeFi) sektörü vardı. SEC, söz konusu davasını bir şirketin Wall Street düzenleyicisine kayıt olması gereken token’ları sattığı gerekçesi ile açtı. 6 Ağustos tarihinde konuya ilişkin açıklama yapan SEC, Cayman Adaları merkezli şirket olan Blockchain Credit Partners ve şirketin iki üst düzey yöneticisine yasa dışı menkul kıymet satışı gerekçesiyle dava açıldığını ve davanın da sonuçlandığını belirtti.

  Şirket Bir Yılda 2 Token’ın Satışından 30 Milyon Dolarlık Fon Sağladı

  SEC, Blockchain Credit Partners ve şirketin iki üst düzey yöneticisine açtığı davada yasa dışı menkul kıymet satışlarını gerekçe gösterdi. SEC, şirketin DeFi Money Market platformu aracılığıyla Şubat 2020 döneminden Şubat 2021 dönemine kadar yasa dışı menkul satış yaptığını iddia etti. SEC raporlarına göre Blockchain Credit Partners, SEC’nin menkul kıymet olarak kabul ettiği fakat kaydettirilmesi gereken 2 token’ın satışlarından bu süreçte 30 milyon dolarlık fon elde etti.

  SEC Direktörü Gurbir Grewal’ın Açıklamaları

  SEC’nin, Blockchain Credit Partners’a yönelik açtığı davanın ardından SEC Direktörü Gurbir Grewal, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Grewal söz konusu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Tam ve dürüst açıklama, menkul kıymet yasalarımızın temel taşı olmaya devam ediyor. İlgili menkul kıymetleri sunmak ve satmak için hangi teknolojiler kullanılırsa kullanılsın, yasalarımızın üstünlüğünü kabul etmek zorundadır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle