Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 19 – 25 Temmuz 2021

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki yükseliş, yatırımcıların yüzünü güldürmeye başladı. Uzun bir süredir 30 bin dolar seviyesinin çevresinde gezen BTC, sonunda kendisinden beklenen yükseliş hamlesine başladı. Lider kripto para birimi BTC fiyatındaki yükselişin arkasında pek çok unsur etkili olurken, uzmanlar BTC’nin yoluna bu şekilde devam edebileceğini söylüyor.

  19 Temmuz ile 25 Temmuz tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen gelişmeler ile önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz.

  19 Temmuz Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününe negatif görünümde başlayan Bitcoin, yatırımcısının yükseliş beklentilerine karşılık veremedi. En büyük kripto para birimi yaklaşık yüzde 3 oranında değer kaybederken, yeniden 30 bin dolar desteğine geriledi. BTC’nin 30 bin dolar desteğinde yer alması yatırımcısını tedirgin etti. 

  Dünyanın en değerli kripto varlığı Bitcoin, toplam piyasa değeri 600 milyar doların altına düşerken fiyatında da gerileme yaşadı. ABD’deki eski Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, yatırım portföyüne Bitcoin eklemeyi planlamadığını söyledi. Bu tür haberler BTC fiyatını olumsuz etkiledi. 

  20 Temmuz Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin piyasasında kırılma olarak tanımlanabilecek gelişmeler 20 Temmuz Salı günü yaşandı. Kripto para basınında BTC fiyatının yükselişini destekleyen haberlerin gelmemesi ve piyasadaki düşüş korkusu satış baskısını arttırdı. Lider kripto para birimi salı gününde yüzde 3.38 oranında değer kaybederek yine 30 bin dolar seviyesinin altına düştü.

  Gün içinde en yüksek seviye olarak 31 bin dolara kadar çıkan BTC, bu seviyede tutunamadı ve satış baskısına boyun eğdi. Bitcoin ayılarının kontrolü geri almasından sonra 29.300 dolara kadar düşüş yaşandı. Yatırımcılarını korkutan BTC günün sonunda 29.798 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  Bütün dünya için en gözde kripto para birimi olan Bitcoin, 30 bin dolarlık kritik seviyenin altına düştü. Tüm büyük kripto para birimlerini etkilemeye devam eden bir piyasa çöküşü olduğu net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

  Öte yandan bu sabahki dramatik hareket sonucunda enflasyon ve zayıf toparlanmanın birleşimi ile de Dow Jones, NYSE ve Nasdaq’ta da sinirler sarsıldı. Dünya borsalarında yaşanan büyük bir satışın ardından neredeyse 100 milyar dolar toz oldu. Bu gelişme kripto para piyasalarına da olumsuz yansıdı. 

  21 Temmuz Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para Bitcoin’de yüzleri güldüren yükseliş hamlesi çarşamba gününde geldi. BTC fiyatında yüzde 7.85 oranında yükseliş görülürken bir anda 32.131 dolarlı seviyelere çıkıldı. Bu yükseliş hamlesi yatırımcıları memnun ederken devamının gelmesi de heyecanı arttırdı. 

  Tecrübeli emtia yatırımcısı ve analist Peter Brandt, Bitcoin fiyatıyla ilgili düşüncelerini paylaştı. Ünlü analist Bitcoin fiyatındaki yükseliş hamlesinin devam edeceğini belirtti. Öte yandan CryptoQuant analitik şirketi tarafından elde edilen verilere göre, elde edilen BTC verilerinin olumlu görmediğini açıkladı. Şirket tarafından paylaşılan veriler, borsalardaki Bitcoin spot rezervlerinin arttığını gösterdi.

  22 Temmuz Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki yükseliş trendi 22 Temmuz Perşembe gününde devam etti. Volatil bir grafik çizen BTC gün içinde en düşük 31.789 dolarlı seviyelere kadar gerilerken günün sonunda yüzde 0.52 artışla yine 32.300 dolardan işlem görmeyi başardı. 

  Fidelity Digital Assets tarafından Bitcoin’e kurumsal yatırımcı ilgisi üzerine Aralık 2020 ile Nisan 2021 arasında 1.100 küresel kurumsal yatırımcının katıldığı bir anket gerçekleştirildi. Ankete katılan kurumsal yatırımcılardan yüzde 70’inin yakın gelecekte dijital varlıkları satın alma veya bunlara yatırım yapma eğiliminde olduğu ortaya çıktı. 

  23 Temmuz Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki yükselişi destekleyen gelişmelerin yaşanması, kripto para yatırımcılarını memnun etti. En büyük kripto para birimi BTC fiyatı cuma gününde yüzde 4’ün üzerinde büyüme kaydetti. Yükseliş hareketlerini hızlandıran BTC bu sayede 33.603 dolar fiyata ulaşmayı başardı. 

  Argo Blockchain (ARB.L), Teksas’ta sürdürülebilir kripto para madencilik tesisi kurmaya başladıklarını duyurdu. Şirket, yaptığı açıklamada Dickens County’deki 200 megavatlık tesisin ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji ile çalışacağını açıkladı

  Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin için şirketlerinin geleceğinin büyük bir parçası olması gerektiğini söyledi. Bu açıklamalar, özellikle BTC destekçileri tarafından büyük beğeni topladı. 

  24 Temmuz Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  BTC/USD paritesi, kripto para destekçilerinin yanı sıra yatırımcılar tarafından da yakından takip edildi. Bitcoin fiyatındaki yükseliş Cumartesi gününde hızını azalttı ancak pozitif yönde ilerleme olması yatırımcıları memnun etti. BTC fiyatı, 24 Temmuz Cumartesi gününü yüzde 0.66 artışla 33.824 dolar seviyesinden kapadı

  ABD bankası Goldman Sachs, Avrupalı ​​hedge fon müşterilerinden bazılarına kripto bağlantılı ETP hizmeti sunmaya başladı. Bu hizmetlerin şu anda sınırlı sayıda müşteriye sunulduğu ve bankanın bu hizmetleri daha fazla sayıda müşteriye sunmayı planladığı belirtildi.

  JP Morgan’ın finansal danışmanlarının tüm varlık yönetimi müşterilerine kripto para birimi fonlarına erişmesine izin verme kararı, Bitcoin için yükseliş hareketini destekledi. Elon Musk’ın uzay araştırma şirketi SpaceX’in Bitcoin’e sahip olduğunu kabul etmesi ve BTC beklentileri hakkında diğer destekleyici yorumları yükselişte etkili oldu. 

  25 Temmuz Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  BTC grafiğinde olumlu gözüken gelişmelerin yaşanması, yükseliş trendini hızlandırdı. Lider kripto para birimi Bitcoin, önceki haftaların aksine pazar gününde hızlı bir yükseliş trendine girdi. Bitcoin, pazar gününde yüzde 4.63 oranında değer kazanarak fiyatını 35.391 dolara çıkartıp güçlü dirençleri kırmayı başardı. 

  ABD’de evlet tarafından yönetilen New Jersey Emeklilik Fonu, Riot Blockchain’e 3,66 milyon dolar ve Marathon Digital Holdings’e 3,39 milyon dolar yatırım yaptı. Öte yandan BTC yatırımları ile tanınan Ark Invest, ek 310 bin Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hissesini satın alarak BTC varlıklarını arttırdıklarını duyurdu.

  Bloomberg stratejisti Mike McGlone, kısa ve uzun vadeli Bitcoin fiyat tahminlerini paylaştı. McGlone, dijital varlığın 30 bin doların altına düştüğü son zamanlardaki korkuya rağmen yükselmesini daha olası gördüğünü açıkladı. Ayrıca ABD’de enflasyon yaklaşırken BTC, benimsenmesini daha da teşvik eden bir koruma görevi üstlendiğini söyledi.

  BTC iki aydan fazla bir süredir 40 bin doların altında konsolide oluyor ve birkaç kırılmaya rağmen konumunu 35 bin doların üzerinde sağlamlaştıramıyor. Uzmanların görüşlerine göre BTC, 7 ay sonra günlük RSI kanalından çıktığı için güçlü bir trend dönüşü arayışında olabilir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle