Dogecoin nasıl çıktı? Kurucusu DOGE’larını sattığına pişman

  Kripto para piyasalarında geçmiş yıllarda yapılan işlemlerin bedeli, uzun yıllar sonra ortaya çıkabiliyor. Bunlardan birinin örneği de Dogecoin (DOGE) kurucularından Billy Markus’un başına geldi. Markus, ilk zamanlarında elindeki DOGE’ları satarak Honda marka eski bir otomobil aldı.

  2021 yılında Dogecoin (DOGE), kripto para piyasalarının en popüler kripto paralarından biri oldu. Yıllarca bu alanda zirvede olan Bitcoin’i (BTC) bile bir dönem geride bırakan DOGE, 2021’de çok ciddi değer artışları ile karşılaştı. Zira DOGE, sosyal medyanın ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın desteğini arkasına aldı. Bu destekler ile inanılmaz bir sıçrama yaşayan DOGE, 2021’de birçok yatırımcıya kazandırdı.

  Elde ettiği yükselişler ile DOGE, 8 Mayıs tarihinde 0,73 dolar seviyesinde tüm zamanların rekorunu kırdı. Öte yandan DOGE, aynı tarihte 90 milyar doları geçen piyasa değeri ile en büyük 4. kripto para konumuna kadar bile yükseldi. Sonradan düşüşler yaşamış olsa da DOGE, kripto para piyasalarında en çok tercih edilen ve konuşulan kripto para birimleri arasına adını yazdırdı.

  DOGE Nasıl Ortaya Çıktı?

  Jackson Palmer ve Billy Markus, 2013 yılında Dogecoin’i tamamen şaka amacıyla piyasaya sürdü. O dönemde Bitcoin’in adını duyurmaya başlaması ve online mecralarda Bitcoin’in çok konuşulması, Dogecoin’in “Bitcoin parodisi” olarak piyasaya çıkmasını sağladı. Palmer ve Markus ikilisi, o dönemde DOGE’u, Litecoin’in (LTC) bir forku olarak ortaya çıkardı. İkili bu hamle ile kripto paralara olan ilgiyi ve işin eğlence boyutunu artırmayı planladı.

  Otomobil Almak İçin Tüm DOGE’larını Sattı

  İkili, çıkardıkları tamamen şaka tabanlı bu kripto paranın hiçbir yere varmayacağını düşündükleri için ellerindeki DOGE’ları zaman içinde ellerinden çıkardılar. Bunun en iyi örneklerinden birini de Billy Markus açıkladı. Markus, Honda marka bir otomobil almak için elindeki tüm DOGE’ları sattığını itiraf etti.

  Markus daha sonra 2015 yılında yaptığı açıklamasında DOGE’larını sattığı için pişman olduğunu söyledi. Markus, o dönemde işsiz kaldığı için bu yola başvurduğunu ve DOGE ile birlikte elindeki tüm kripto paraları sattığını söyledi.

  Markus ve Palmer Aslında Bir Süre Haklı Çıktı

  DOGE’u satma konusunda 8 yıl boyunca haklı çıkan Markus ve Palmer, 2021 yılında büyük hüsrana uğradı. Zira DOGE gelirleri ile otomobil alan Markus, elindeki DOGE’ları satmamış olsaydı Mayıs başlarında dünyanın en zenginleri arasına adını yazdırabilirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle