Kripto Para

Goldman Sachs’a göre kripto düşüşü ABD ekonomisine çok az etkiler!

  ABD’nin dev yatırım bankası Goldman Sachs, kripto piyasasının düşüşü ve ABD ekonomisi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Artan enflasyon ve gerileyen büyüme verileri ile mücadele eden ABD ekonomisinin kripto düşüşü ile sınavını değerlendiren Goldman Sachs, endişe edecek bir durum olmadığını belirtti.

  Wall Street’in bankacılık devi Goldman Sachs, enflasyon ve büyüme sorunları ile mücadele eden ABD ekonomisi ve kripto para piyasası düşüşü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Dev bankaya göre kripto düşüşünün ABD ekonomisine etkisi sınırlı olacak!

  Kripto Kayıpları ABD Ekonomisi İçinde “Devede Kulak”

  Bir süredir artan enflasyonla mücadele eden ve son 40 yılın zirve TÜFE rakamına ulaşan ABD ekonomisi, muazzam büyüklüğü ile dikkat çekiyor. Goldman Sachs geçtiğimiz yıl 150 trilyon dolar olarak açıklanan ABD hanehalkı net değerine atıfta bulunarak, geçtiğimiz yıl kriptonun 1 trilyon dolar değer kaybettiğini belirtti ve bu değeri ABD hanahalkı için” çok küçük” olarak değerlendirdi.

  Geçtiğimiz Perşembe günü Goldman Sachs adına açıklamalarda bulunan Jan Hatzius liderliğindeki ekonomistler, “Bu nedenle, kripto para birimi fiyatlarındaki son düşüşlerden kaynaklanan toplam harcama üzerindeki herhangi bir düşüşün de çok küçük olmasını bekliyoruz” ifadeleri ile konuyu açıkladılar.

  Hisse Senetlerindeki Son Düzeltmenin Etkisi Daha Büyük!

  Öte yandan artan ABD tahvil faizleri piyasa görünümünü bozmayı sürdürüyor. ABD hisse senedi piyasası da bu bozulmadan nasibini aldı ve son düzeltmede hisse senedi piyasasından silinen tutar 7 trilyon dolara ulaştı! Kripto ile karşılaştırma yapıldığında bile tüm dünyadaki kripto piyasa değerinin halen ABD hisse senedi piyasasının gerisinde olduğu fark ediliyor ve neden Goldman Sachs’ın kripto düşüşünü ABD ekonomisi için önemsemediği anlaşılabiliyor!

  Kriptonun hanekalkı net değerindeki payı yüzde 0.3

  Goldman Sachs yayımladığı araştırma sonuçları ile 2021 yılında kriptonun ABD hanehalkı net değeri içindeki payını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre ABD hanahalkı net değerinin %33’ünü hisse senetleri oluşturuyor. Kriptonun payı ise sadece %0,3 ve konu ile ilgili banka, “Bu modeller, hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmaların hanehalkı net değerindeki değişikliklerin ana itici gücü olduğunu, kripto para birimlerinin ise yalnızca marjinal bir katkı olduğunu ima ediyor”  ifadelerini kullandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle