Kripto Para

Rusya Dışişleri Bakanından kripto paralara “pozitif” yaklaşım

  Kripto para piyasaları son günlerde ABD’nin, fidye saldırılarında Rusya’yı sorumlu tutması ile çalkalandı. Joe Biden’ın siber saldırılardan yola çıkarak G-7 zirvesinde kripto paraları eleştireceği iddiası, piyasada sert düşüşlere yol açtı. Piyasa çalkalanmaya devam ederken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan kripto para açıklaması geldi.

  Kripto para piyasalarında ABD’nin kripto paralara nasıl bir yaklaşım içinde olduğu konusu bir belirsizlik taşıyor. Ancak ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın aylar önce yaptığı kara para aklama, terör finansmanı gibi açıklamalarıyla, ABD’nin kripto para karşıtı gibi bir tutum sergilediği düşüncesi daha güçlü şekilde gündeme geliyor. ABD’nin, kripto para alanına olumsuz yaklaştığı fikri gündemde yer alırken, ABD Başkanı Joe Biden’ın G-7 zirvesinde kripto paraları eleştireceğine ilişkin gündeme gelen iddialar, piyasada sert düşüşlere yol açmıştı.

  ABD Fidye Saldırısında Rusya’yı Sorumlu Tutmuştu

  Joe Biden’ın, Colonial Pipeline şirketinin fidye saldırısına maruz kalmasından sonra, zirvede kripto paralara değineceği açıklandı. Ayrıca iddialara göre Biden, zirvede kripto paralara eleştirel bir yaklaşım sergileyecek. Öte yandan, Colonial Pipeline’a düzenlenen siber saldırıda FBI, verilen 75 Bitcoin’in (BTC) 63,7’sini geri almıştı. Siber saldırıdan da Rusya ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sorumlu tutulmuştu. Bunun üzerinden çok geçmeden Rusya Dışişleri Başkanı Sergey Lavrov, kripto paralara ilişkin açıklamalarda bulundu.

  ABD “Olumsuz”, Rusya Nispeten “Olumlu” Role Bürünüyor

  ABD kripto paralara karşı “olumsuz” bir kimliğe bürünürken, Rusya ise daha olumlu açıklamalarla kripto paraları ele aldı. Lavrov, uluslararası mutabakatlarda kripto paraların kayda değer bir yer almasının “kaçınılmaz” olduğunu ifade etti. 9 Haziran tarihinde Primakov Okumaları Zirvesi’nde konuşan Lavrov, kripto paraların uluslararası para transferlerinde aktif şekilde kullanılacağını belirtti. Lavrov konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  Kripto paraların uluslararası mutabakatlarda önemli bir rol oynayacağı, uluslararası mutabakatların önemli bir kısmını oluşturacağı dönemin gelmesi kaçınılmazdır.”

  Rusya ve Dijital Ruble

  TASS tarafından verilen habere göre Lavrov ayrıca Rusya’nın merkez bankası dijital parası (CBDC) üretimini planladığına da değindi. Rusya’nın, dijital rublenin kavram çalışmalarını 2021 sonuna kadar bitirmeyi ve yeni yılda test kullanımına geçmeyi planladığı biliniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle