Kripto Para

Ripple ve SEC davası sürdükçe XRP yatırımcıları kaybediyor!

  Son dönemde kripto para basınında geniş yankı bulan Ripple ve SEC arasındaki menkul kıymet davası yakından takip ediliyor. Dava süreci özellikle XRP yatırımcılarını ciddi anlamda yordu ve fiyatlardaki oynaklık üzerinde etkili oldu…

  Kripto para piyasası halihazırda çok volatil ve değişken bir grafik çizerken, XRP kripto para yatırımcıları bu piyasadaki hareketlilikten daha çok etkileniyor. Ripple ve SEC arasındaki menkul kıymet davasının gelişmeleri XRP fiyatı üzerinde doğrudan etki bıraktığı için çok sayıda XRP yatırımcısını olumsuz etkiliyor.

  Dava sürecinde ortaya çıkan olumlu ve olumsuz etkiler yakından takip edilse de XRP yatırımcılarını yıprattı. Öte yandan davanın ne şekilde sonuçlanacağına yönelik tahminler olmasına rağmen XRP sahiplerini büyük bir sürpriz bekleyebilir. Ripple şirketi, 2017 ve 2018 yılları arasındaki boğa piyasasının ardından XRP topluluğundan büyük destek almaya devam ediyor.

  XRP Topluluğu Kan Kaybetti

  Bu desteğe rağmen Ripple ve SEC arasındaki davada yaşanan son gelişmeler, topluluktaki pek çok kişinin ayrılmasına yol açtı. XRP yatırımcılarında baş gösteren endişeler, özellikle SEC’in son dava başvurusunun ardından yükseldi. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, 2018 yılında on demand liquidity (ODL) lansmanı sırasında şirketin XRP için kullanım durumu geliştiremediği iddiaları dikkat çekti.

  XRP sahiplerinin davaya müdahil olma isteklerinde baş avukat John Deaton’un açıklamaları da yakından takip edildi: “SEC’e göre, Ripple XRP için bir kullanım senaryosu geliştirilemedi dediler. 2018’de ODL’yi başlattığında bunu kabul etti. Bu, XRPHolders’ın ekosistemi geliştirdiği ve Ripple’ın bizim çabalarımızdan yararlandığı anlamına geliyor. Bu, XRP’yi XRPHolders’ın güvenliği yapar!”

  XRP Satışları Endişeleri Artırıyor

  Öte yandan davadaki gelişmelerin dışında XRP kripto para biriminin fiyatı üzerinde etkili olan bir diğer unsur da yüklü miktardaki XRP satışları oluyor. Ripple şirketinde Brad Garlinghouse, David Schwartz ve Chris Larsen gibi devlerinin yaptığı satışlar, topluluğun dikkatinden kaçmıyor. Bu isimlerin yanı sıra eski Ripple CTO’su Jed McCaleb, yakın zamana kadar XRP satışları gerçekleştirdiğinde de yatırımcılarda bazı endişelere sebep olmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle