Kripto Para

Ripple’ın kabusu iş başında, milyonlarca XRP satıldı

  Ripple (XRP), kurulduğu tarihten bu yana birçok yatırımcının ciddi anlamda kazanç elde etmesini sağladı. Özellikle erken davranan birçok yatırımcı, XRP sayesinde yıllar içinde zengin oldu. Ancak son dönemlerde XRP yatırımcılarının bir kabusu var, o da Jed McCaleb!

  Ripple Labs şirketi 2012 yılında kuruldu. Şirketin kuruluşunda Jed McCaleb aktif olarak görev aldı ve CTO rolünü üstlendi. Ardından McCaleb ile şirket arasında bir anlaşmazlık çıktı ve McCaleb Ripple’dan ayrıldı. Aralarında yaşanan anlaşmazlıklar sonucu, Ripple’ın kuruluşunda üstlendiği görevlerden ötürü McCaleb’e 9 milyar adet XRP geri ödemesi verildi. Ripple’dan ayrıldıktan sonra McCaleb, 2014 yılında Stellar’ı (XLM) kurdu.

  McCaleb’in Satışlarına XRP Fiyatının Tepkisi

  Ripple’dan XRP geri ödemelerini aldıktan sonra Jed McCaleb, şirket ile yaptığı sözleşmeye bağlı kalarak dönemsel olarak XRP satışı yapma hakkı elde etti. Eski Ripple CTO’su aylardır dönemsel olarak bu satışları gerçekleştiriyor. XRPScan’den gelen verilere göre McCaleb, son dönemlerde bir kez daha yüklü miktarlarda XRP satışı gerçekleştirdi. Nisan ayı başlarından beri değer artışları yaşayan XRP’nin, 18 Nisan tarihinden sonra düşüş eğilimine geçtiği görülüyor.

  18 Nisan tarihinden sonra aslında piyasalarda genel tabloda bir düşüş yaşandığı görülüyor. Analistler, 29 Nisan tarihinde XRP’nin düşüş eğilimini kırdığını ve trendin tersine dönmeye başlayabileceğini ifade ediyor. Analistlere göre XRP, istikrarlı kazanç dönemine girebilir. Ancak yine de geçtiğimiz hafta XRP, 7 günlük süreçte %23 oranında değer kaybetti.

  Hadjiloizou Fikirlerini Paylaştı

  XRPScan verilerine göre McCaleb, geride kalan 10 gün içinde, Ripple’da görev alırken etkinleştirilen “Tacostand” cüzdanından 202 milyon adet XRP satışı gerçekleştirdi. Bu satış yaklaşık 232 milyon dolara denk geliyor. XRP ekosisteminde yer alan Blockchain araştırmacısı Leonidas Hadjiloizou, XRPScan verilerinden McCaleb’in önceki XRP satışlarını takip etti ve Twitter’dan konuyla ilgili fikirlerini paylaştı.

  Hadjiloizou, McCaleb’in yaptığı satışların küçük miktarlarla gerçekleştirilmesini “farklı” bulduğunu ifade etti. Araştırmacının da işaret ettiği gibi McCaleb günlük 40 milyon üzerinde satış gerçekleştirmek yerine, 22 milyon XRP satışı yaptı. Buradan yola çıkan Leonidas Hadjiloizou “McCaleb’in XRP zenginliği 2021 yılının Ağustos ya da Eylül ayına kadar eriyebilir” yorumunda bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle