Kripto Para

Şok iddia! SEC, Bittrex’e “Wells bildirimi” gönderdi!

  eçtiğimiz günlerde ABD’deki faaliyetlerini sonlandıracağını açıklayan kripto para borsası Bittrex ile ilgili bir iddia ortaya atıldı! İddiaya göre borsa, ABD’deki faaliyetleri durdurmadan hemen önce SEC’ten “Wells bildirimi” aldı.

  Kripto para borsası Bittrex, geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) faaliyetlerini durdurma kararı almıştı. Yakın tarihli bir Wall Street Journal raporu ise Bittrex’in bu kararı ardında kendisine ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından iletilen Wells bildirimi olduğunu iddia ediyor!

  SEC, Bittrex’i Yaptırım Konusunda Uyardı!

  Daha önce ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’de gönderilen Wells bildirimi, SEC’in kişi ya da şirkete, düzenleyicinin kendilerine karşı yaptırım uygulama niyetini bildiren bir mektup. Hatırlanacağı üzere Bittrex, ABD’den çekilme kararı almış ve bu ülkedeki operasyonlarını sonlandırmıştı.

  16 Nisan tarihli Wall Street Journal raporu ise kripto para borsası Bittrex’in bu kararı almasında SEC faktörü olabileceğini iddia ediyor. Rapor, SEC’in Bittrex’e mektup gönderdiğini iddia ederken borsa bu mektup sonrası 30 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ABD operasyonlarını durdurmak gibi bir karar almak zorunda kaldı!

  Bittrex’in Yatırımcı Koruma Yasalarını İhlal Ettiği İddia Ediliyor!

  SEC tarafından Bittrex’e gönderilen Wells bildirimindeki iddiaya göre borsa, yatırımcı koruma yasalarını ihlal etmekle suçlandı. Rapora göre Bittrex 2017 yılından beri SEC tarafından soruşturma altında ve bu sürede birden fazla mahkeme celbi alarak köşeye sıkıştı.

  Bittrex baş danışmanı David Maria kendilerine gönderilen bildirimi ve bildirim nedenini doğrularken, bildirimin SEC avukatlarınca Bittrex’in SEC’e kaydolmadan komisyoncu, satıcı ve takas odası olarak faaliyetler yürüttüğüne dair iddiaları da ifşa ettiğini söyledi!

  “Düzenleyici Netliği Yok”

  Maria tarafından gazeteye yapılan açıklamada Bittrex’in SEC’e kayıt olmak istediğini itiraf etti. Maria’ya göre her ne kadar borsa bunu istese de şu anda bu mümkün değil! Çünkü SEC Maria’ya göre ne istediğini bilmiyor ve ülkede, “Düzenleyici netliği” bulunmuyor. Maria’nin ayrıca rapora düşen açıklamalarında Bittrex’in SEC’e dava açma seçeneğini değerlendirdiği ve henüz dava açıp açmama konusunda karar verilmediği ifadeleri de yansıdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle