Kripto Para

Ripple'dan merkez bankalarına büyük hizmet!

  Ripple (XRP) merkez bankalarına dijital varlıkların yönetimi ve transferi için kolaylık yapmaya hazırlanıyor. Güvenli, kontrollü ve esnek dijital varlık yönetimi sağlayan açık kaynaklı XRP Ledger’ın yeni bir versiyonu gündemde…

  Kripto para sektörünün önde gelen şirketlerinden Ripple, merkez bankalarına yönelik geliştirdiği yeni projesi hakkında önemli paylaşımlar yaptı. Merkez bankaları, CBDC üretimi konusunda araştırmalarını hızlı biçimde sürdürmeye devam ediyor. Yakın bir zamanda pek çok ulusal merkez bankasının kendisine ait dijital parayı piyasaya sürmesine kesin gözüyle bakılıyor.

  Dijital merkez bankası parası olan CBDC’lerin piyasaya sürülmesi ile birlikte uzmanlar bazı zorlukların da meydana gelebileceğini söylüyor. Bu yüzden bu alanda fırsat fark eden Ripple şirketi, bu doğrultuda yeni bir proje peşine girdi. Ripple şirketi tarafından başlatılan pilot uygulamanın duyurusu kripto para basınında geniş yankı buldu.

  Dijital Merkez Bankası Parası Zorlukları

  Günümüzdeki kripto para birimlerinde olduğu gibi dijital merkez bankası paraları olan CBDC’lerin temelinde de dağıtılmış defter teknolojisi kullanılacak. Merkez bankaları çıkaracakları CBDC’ler için mevcut blok zincirlerini kullanmaya devam edecek. Fakat pek çok ledger, ödemelere yanıt vermediği için ağ üzerindeki ödeme işlemlerinde bazı sıkıntılar görülmesi muhtemel.

  Ağın zamanlar işlem hacmini kaldıramayacak olma riskine karşı önlem alınmaya çalışılıyor. Blok zincirlerinin neredeyse hepsi herkese açık bir konum benimsediği için Merkez bankalarının bundan daha fazlasına ihtiyaç duyacağı düşünülüyor. Daha fazla işlem gizliliği ve para birimi üzerinde daha fazla kontrol sağlanması için kendilerine uygun alt yapı gerekiyor. Bu yüzden özel bir ledger kullanarak CBDC çıkarma ihtimalleri de artıyor.

  Ripple Destekli CBDC Private Ledger

  CBDC Private Ledger, Ripple şirketinin çıkarmış olduğu XRP Ledger ile aynı blok zinciri teknolojisini kullanacak. Ödemeler bu sebeple sorunsuz bir şekilde CBDC’ler için de gerçekleştirilebilecek. CBDC Private Ledger sayesinde para transferi için oldukça güvenli ve düşük maliyetli bir platform kurulacak. CBDC Private Ledger saniyede on binlerce işlemi idare edebilecek kapasitede geliştirileceği için çalışan blok zincirlerinden 61 bin kat daha verim sağlayacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle