Kripto Para

Ripple CEO’su net olmayan regülasyonlardan şikayetçi

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı davadan dolayı yoğun günler geçiren Ripple’ın CEO’su Brad Garlingohuse regülasyon konusunda şikayetçi. CEO, ABD’nin kripto para regülasyonları konusunda net olmayışını “sinir bozucu” sözleri ile yorumladı.

  Henüz dünyanın hiçbir ülkesinde, tam anlamıyla kapsamlı bir kripto para regülasyonu sağlanmadı. Bazı ülkelerde bu konu adına adımlar atılmış olsa da kripto para regülasyonları emekleme döneminde. Kripto para ve merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda oldukça temkinli olan ABD’nin ise bu konuda “daha fazla” geride kaldığı görülüyor. Zira ABD, dünyanın en büyük ekonomisi konumunda. Bu sebeple ABD’den beklentiler de küçük sayılmaz.

  CEO, Singapur ve Güney Kore’yi Örnek Gösterdi

  ABD’de kripto para regülasyonları adına net bir adım atılmasının yanı sıra, henüz tatmin edici bir açıklama dahi yapılmadı. Şimdilerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile dava sürecinde olan Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse da tam olarak bu durumdan yakındı. Ünlü CEO, ABD’de kripto para regülasyonlarının net olmayışını “sinir bozucu” sözleriyle yorumladı.

  Ünlü CEO, CNBC’de Squawk Box Asia’ya konuk oldu. Brad Garlinghouse, regülasyonlar konusunda Singapur ve Güney Kore’yi takdir ettiğini dile getirdi. Singapur’da ve Kore’nin belli bölgelerinde kripto paraların net bir şekilde tanımlandığını dile getiren CEO, hükümetlerin regülasyon konusunda destek vermesini ve düşünceli davranmasını takdir ettiği ifade etti.

  Garlinghouse: “Gidişattan Memnunum Ama Durum Sinir Bozucu”

  Brad Garlinghouse, ABD’nin Asya’ya kıyasla aynı netliği sağlayamadığını ifade etti. Ayrıca CEO, XRP’nin para birimi dışında, herhangi başa bir varlık olduğunu iddia eden tek ülkenin de ABD olduğunu vurguladı. SEC, XRP için “menkul kıymet varlığıdır” iddiasında bulunarak Ripple’a dava açmıştı. Garlinghouse konuya ilişkin “Şu ana kadar gidişattan memnunum fakat bu durum sinir bozucu” sözlerini dile getirdi.

  SEC ile Ripple arasındaki davanın görüldüğü mahkemenin yargıcı Sarah Netburn, Mart ayında yaptığı açıklamada “XRP’nin bir para birimi olarak değer sahibi olabileceğini” dile getirmişti. Bu açıklamadan sonra Ripple, Nisan ayında davanın resmen reddini talep etmişti. Davanın en kritik duruşması 30 Nisan TSİ 21.00’da görülecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle