Kripto Para

Ripple çareyi diğer ülkelerde aramaya başladı

  Son günlerde davada elini güçlendirmeye başlayan Ripple’a karşı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yeni stratejiler geliştirdi. SEC davada denizaşırı ülkelerdeki Ripple ortaklarını araştırmaya başladı.

  22 Aralık 2020 döneminde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple şirketine ve Ripple’ın iki üst düzey yöneticisine açılan dava şok bir gelişme olarak kabul edildi. SEC, yöneticiler de dahil olmak üzere şirketin lisanssız menkul kıymet satışı gerçekleştirdiğini öne sürdü.

  ABD’nin en büyük Blockchain şirketlerinden biri olan Ripple’a açılan bu dava piyasalarda endişe yarattı. SEC, XRP ICO’sunun lisanssız menkul kıymet satışı olduğunu iddia etti. Buna göre SEC, XRP’yi kripto para olarak değil, menkul kıymet olarak görüyor. Bu kapsamda açılan davanın, iki farklı perdesi oldu. İlk perdede Ripple ve XRP büyük darbe aldı. İkinci perdede Ripple ve XRP’nin elinin güçlendiği görülüyor.

  Avukatlar SEC’nin Yeni Stratejisini Fark Etti

  Davanın ilk süreçlerinde XRP 0,17 dolar bandına kadar geriledi. Ancak davanın son dönemlerinde Ripple’ın lehine kararlar çıkması ile XRP 1,95 dolar bandına kadar yükseldi. SEC’nin, davanın ve XRP’nin gidişatından rahatsız olduğu görülüyor. Bu sebeple SEC, dava stratejisinde yeni bir adım atıyor. Ripple avukatları tarafından 16 Nisan tarihinde yayınlanan bildiride, avukatların SEC’nin yeni stratejisini fark ettiği görülüyor.

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’in avukatları, bildiride SEC’nin 11 farklı ülkenin regülatörlerine tebligat gönderdiğini ortaya koydu. Ortaya koyulan bildiride, SEC’nin gönderdiği tebligatların denizaşırı ülkelerdeki bazı kurumlardan bilgi almaya yönelik olduğu anlaşıldı.

  SEC Federal Yasayı İhlal Mi Ediyor?

  Ripple avukatları bu tebligatların, SEC’nin başka kurumlar ile Ripple arasında bir bağ kurmaya çalışmak için gönderildiğini iddia ediyor. Ripple avukatları, buradan yola çıkarak SEC’nin bu şekilde bilgi toplamasının önlenmesi için mahkemeye başvuruda bulanacak.

  Ripple’ın ABD dışında 300’den fazla işbirliği bulunuyor. Bu işbirliklerinin çok büyük bir kısmı da RippleNet çatısı altında. Ripple, SEC’nin bu firmalara yönelik bir yetkiye sahip olmadığını ifade ediyor. SEC’nin yetkilerinin ABD ile sınırlı olduğunu vurgulayan Ripple, bunun aslında bir federal yasa ihlali olduğunu da belirtiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle