Kripto Para

Ripple bir kez daha CNBC’nin ilk 50’sinde!

  Aralık 2020 döneminden bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile davalık olan Ripple, buna rağmen popülaritesini artırmaya devam ediyor. CNBC tarafından yayınlanan “2021’e damga vuran 50 finans/teknoloji şirketi” listesinde, Ripple’a da yer verildi.

  Ripple Labs 2013 yılında kuruldu ve 8 yıldır faaliyet göstermeye devam ediyor. Ancak Ripple’ın başı Aralık 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile derde girdi. Zira SEC, Ripple’ın ve 2 üst düzey yöneticisinin yapmış olduğu XRP satışlarının suç teşkil ettiğini öne sürdü. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etti ve bu nedenle taraflar mahkemelik oldu. Aralık 2020’de başlayan dava, hala devam ediyor.

  Davanın Ripple Üzerindeki Etkileri

  Bu dava sürecinde Ripple aslında büyük darbeler aldı. Bazı ortaklıklarını kaybeden Ripple, buna rağmen yeni ortaklıklar kurmayı başardı. Öte yandan davanın etkisi ile birçok kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurdu. Bu nedenle XRP, dava sürecinde 0,17 dolar ile dip noktasını gördü. Ancak bu darbe de atlatıldı ve dava devam ederken XRP 3 yıllık fiyat rekorunu kırdı. Her ne kadar Ripple davanın etkilerini birer birer atlatıyor gibi görünse de sadece oluşan şüphenin bile Ripple’ın itibarına zarar verdiği düşünülüyor. Bu durum yine de dava sonrası netlik kazanacak.

  “Covid-19’a Rağmen Büyüyen ve Sektörde Çığır Açan”

  Ripple her ne kadar davadan dolayı zor günler yaşamış/yaşıyor olsa da adından söz ettirmeye devam ediyor. CNBC tarafından yayınlanan “2021’ damga vuran 50 finans/teknoloji şirketi” listesinde Ripple’a da yer verildi. Ayrıcı aynı listede Ripple’ın müşterisi olan Flutterwave şirketi ve kripto para alım-satım hizmeti sunan Robinhood uygulaması da yer aldı. Listedeki şirketler “Covid-19 salgınına rağmen büyümeyi başaran ve sektörde çığır açan şirketler” olarak tanımlandı.

  Ripple 2. Kez Listede Ama Sıralamada Geriledi

  Ancak geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında Ripple’ın gerileme yaşadığı da görülüyor. Zira CNBC aynı listeyi 2020’de de yayınlamıştı ve Ripple o zaman da listeye girmişti. Ancak geçtiğimiz yıl Ripple listede 28. sırada yer alırken, bu yıl 38. sırada yer aldı. Bunun sebebinin ise SEC-Ripple davası olduğu düşünülüyor. Öte yandan geçen yıl listede 46. sırada olan Robinhood da bu yıl 1. sıradan listeye girerek tüm dikkatleri çekti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle