Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 23 Şubat – 1 Mart 2022

  Kripto para piyasası genelinde inişli çıkışlı bir grafik takip edilirken, popüler altcoin fiyatlarında da önemli değişimler oldu. Altcoin yatırımcıları, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştan kaynaklı jeopolitik risklerin artması sebebiyle başta panik yaşasalar da piyasada toparlanma sinyalleri görüldü.

  En büyük ilk 10 kripto para birimi listesinde bulunan popüler altcoinlerde 23 Şubat ile 1 Mart 2022 tarihleri arasında yaşanan gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  23 Şubat Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönem yaşanırken altcoinlerdeki volatilite yükseldi. 23 Şubat Çarşamba gününde BNB coin, XRP ve SOL coin fiyatlarında yüzde 3 civarında bir düşüş hareketi takip edildi. Popüler altcoinlerdeki düşüş trendine rağmen LUNA coin Çarşamba gününde yüzde 8.91 oranında artarak yatırımcısının yüzünü güldürdü. LUNA coin böylelikle ciddi bir ralli başlattı.

  ADA coin yatırımcılarının yakından takip ettiği Charles Hoskinson, Rusya Ukrayna arasındaki savaş krizinin oluşturduğu panik ortamının dijital varlıkların küresel olarak benimsenmesini sağlamada önemli olduğunu söyledi. Hoskinson ayrıca bu duruma Kanada’da yaşanan olayları örnek gösterdi.

  SEC ve XRP arasındaki mahkeme süreci devam ederken önemli gelişmeler yaşandı. Eski SEC yöneticisi Joseph Hall, davanın şimdiye kadarki gidişatını yorumlarken, “SEC’in XRP eyleminde neyi kanıtlama niyetinde olduğundan emin değilim.” ifadelerini kullandı. Bu açıklamalar XRP yatırımcılarını meraklandırdı. 

  24 Şubat Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü sert yükseliş üzerine LUNA coinden bir atak daha geldi. Kripto para piyasasında Rusya – Ukrayna savaş geriliminin azalmasıyla birlikte toparlanma sinyalleri takip edildi. 24 Şubat Perşembe gününde LUNA coin fiyatı yüzde 9.41 yükselerek yatırımcısını sevindirdi. SOL ve AVAX fiyatlarında da pozitif sinyaller takip edilirken BNB ve XRP fiyatlarındaki düşüş yatırımcısını tedirgin etti. 

  Popüler altcoin Shiba Inu geliştiricileri, SHIB coinin metaverse projesi Shiberse evreninde 10 gün boyunca toplamda 35 bin parselin satışa sunulacağını açıkladı. Bu duyuru metaverse ve SHIB yatırımcılarını heyecanlandırmaya yetti.

  Permission CPO’su Vanessa Harris, ADA coin fiyatının bu yıl için 3 dolara ulaşabileceğine inandığını açıkladı: “Cardano, resmi yöntemler ve hakemli araştırmalarla desteklenen, güvenlik, doğruluk ve merkeziyetsizliğe çekirdek yapısında yer veren birkaç akıllı sözleşme platformundan biridir.”

  25 Şubat Cuma Altcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen altcoin projelerinde 25 Şubat Cuma günü hareketlilik azaldı. BNB coin fiyatında 3.82 oranında artış yaşanması yatırımcıların yüzünü güldürdü. SOL ve AVAX coin fiyatlarında yüzde 6 yükseliş yaşanması dikkat çekti. Altcoinlerde pozitif sinyaller takip edilirken günün en çok kazandıran altcoini yüzde 12 değer kazanan LUNA coin oldu. 

  Yatırımcıların takip ettiği veri izleme platformundan gelen veriler En büyük Ethereum balinalarının, Serum (SRM), FTX Token (FTT), Chainlink (LINK), PAX Gold (PAXG) ve Magic Internet Money (MIM) topladığını ortaya koydu. Balinaların en çok SRM, FTX Token ve LINK satışı yaptı. 

  BSC tabanlı kripto para tutan balinalarla ilgili verileri izleyen Whale Stats, son paylaşımında güçlü bir BNB balinasının yaklaşık 5,3 milyon Cardano (ADA) satın aldığını vurguladı. Söz konusu balina bu alım sonrası BSC cüzdan sahipleri tarafından saklanan ADA miktarının yarısına ulaştı.

  26 Şubat Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Son 6 gündür hızlı yükselen ve çok ciddi bir ralli başlatan LUNA coin 26 Şubat Cumartesi gününde yüzde 6.83 oranında değer kazandı. Ciddi bir atak yapan bu kripto para birimi dışında SOL ve AVAX fiyatlarında da artış yaşandı. Ancak hafta sonuna gelindiğinde XRP fiyatındaki yüzde 2.45 oranında düşüş yatırımcısının keyfini kaçırmaya yetti.

  Yatırımcıların takip ettiği ünlü makro ekonomist Alex Krüger, XRP’nin 2022’nin en iyi performans gösteren varlıklarından birisi olacağını söyledi. Krüger, XRP’nin geçen sene kötü performans geçirdikten sonra 2022 yılında SEC davası ile atağa kalkabileceğini vurguladı. Bu açıklamalar XRP yatırımcılarını heyecanlandırdı. 

  Terra Blockchain’in yerel kripto para birimi Terra (LUNA), Coin Market Cap verilerine göre son yükseliş hareketiyle birlikte dünyanın en büyük sekizinci kripto parası haline geldi. LUNA coinin piyasa değeri bu 29.2 milyar dolar seviyesine çıkarken Solana’yı geride bıraktı.

  27 Şubat Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde XRP coin fiyatındaki düşüş sinyalleri devam etti. Bu sefer yüzde 3.86 değer kaybeden XRP dışında BNB ve ADA fiyatları düştü. Günün en fazla değer kaybeden projelerinden biri yüzde 8.13 düşen AVAX coin oldu. 

  Çin polisi 47 bin üyesi bulunduğu tespit edilen Ripple (XRP) dolandırıcı çetesini yakaladığını duyurdu. Çin polisi Gansu eyaletinin Baiyin şehrinde gerçekleştirdiği operasyonla XRP çetesinin yöneticisi olduğu belirtilen 7 kişiyi tutukladı.

  Robinhood’un dolaşımdaki tüm Dogecoin (DOGE) arzının neredeyse yüzde 32’sini elinde tuttuğu bildirildi. DogeWhaleAlert Twitter hesabı, Robinhood’da ne kadar Dogecoin olduğuna açıklamasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Bu gelişme DOGE yatırımcılarını harekete geçirdi.

  28 Şubat Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk ve Şubat ayının son işlem gününde kripto para piyasası hareketli bir gün geçirdi. 28 Şubat Pazartesi gününün en çok değer kazanan altcoini yüzde 25.89 oranında parabolik yükselen LUNA coin oldu. Rakiplerinin çok ötesinde bir atılım yapan LUNA coin fiyatındaki bu artış yatırımcılarını çok sevindirdi. Popüler altcoinlerden SOL coin fiyatında da yüzde 16 artış görüldü. 

  Popüler kripto para analisti Altcoin Sherpa, Solana ve blok zinciri tabanlı oyun platformu Axie Infinity’nin birkaç aylık düşüş trendlerinden geçtikten sonra potansiyel yükseliş dönüş bölgelerine yaklaştığını söyledi. SOL coin yatırımcıları uzun süren düşüş trendinden sonra yükseliş için umutlandı. 

  Geçen hafta toplamda 25 milyon dolar net giriş yaşayan Avalanche, Bitcoin’in ardından en iyi performans gösteren kripto para oldu. Sektördeki en hızlı akıllı sözleşmeler platformu olduğunu iddia eden Avalanche, hızla büyüyen katman 1 ağları arasında Ethereum’un en büyük rakiplerinden biri haline geldi.

  1 Mart Salı Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü yükseliş sonrasında popüler altcoin fiyatlarında düşüş sinyalleri beklenirken ACAX yüzde 2.58 yükselmeyi başardı. SOL ve LUNA fiyatlarında yüzde 2 civarında kısıtlı bir satış gelirken günün en fazla değer kazanan altcoini yüzde 3.28 artan BNB oldu. Böylelikle haftalık bazda en çok kazandıran popüler altcoin yine LUNA oldu. 

  DeFi Technologies alt şirketi Valour, İsveç merkezli Nordic Growth Market üzerinde Terra ve Avalanche ETP’lerini başlattı. Buna göre Valour Terra ve Valour Avalanche isimli ETP’ler, yatırımcılar kripto paralara direkt olarak yatırım yapmadan bu altcoinlerden işlem yapabilecekler. Bu haber LUNA ve AVAX fiyatlarına olumlu yansıdı.

  Popüler altcoin projesi Cosmos’un geliştiricisi Tendermint, adını “Ignite” olarak değiştirdi. Ignite CEO’su Peng Zhong açıklamasında, Ignite’ın akla “değişim ve eylemin başlangıcını” getirdiği için seçildiğini ve “önce ürün” odaklı bir ekseni temsil ettiğini söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle