Kripto Para

Hiçbiri ETH’nin yerini alamaz – Pantera yöneticisi

  Son dönemlerde kripto para piyasalarında birçok kripto para ağı, muazzam ölçülerde büyümeler kaydetti. Büyüme gösteren bu ağların birçoğunun, Ethereum (ETH) ağını tehdit ettiği iddiaları da sık sık gündeme geldi. Ancak Pantera Capital’in yatırım yöneticilerinden Joey Krug, bu ağların ETH’yi tehdit etme olasılıklarının olmadığını dile getirdi.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde hızlı biri büyüme yakaladı. Yeni yatırımcıların piyasaya adım atması ile birlikte kripto para piyasalarının sınırlarını genişletmesi, birçok alanda etkisini gösterdi. Bu alanlardan biri olan kripto para ağları da bu süreçte muazzam ölçütlerde büyüme kaydetti. Bu ağlarda yaşanan büyümeler sonrasında piyasada sık sık bu gibi ağlar için “Ethereum’un yerini alabilecek mi?” soruları ortaya çıktı. Ancak dijital varlık yatırım şirketi Pantera Capital’in yatırım yöneticilerinden olan Joey Krug, böyle bir ihtimalin olmadığını düşünüyor.

  Joey Krug’un Açıklamaları

  Yönetimi altında 5,8 milyar dolarlık varlık bulunan Pantera Capital şirketinin yatırım yöneticilerinden Joey Krug, yakın bir tarihte Bloomberg’e röportaj verdi. Son dönemlerde Ethereum’u (ETH) tehdit ettiği öne sürülen ağların popülarite kazanmasına ilişkin konuşan Krug, açıklamasında bu tür tehditlerin yüksek bir olasılık içermediğini dile getirdi. Krug konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Eğer zamanı 10 – 20 yıl ileri alırsanız, dünyadaki finansal işlemlerin büyük bir bölümünün, belki de yüzde 50’lik kısmının bir türlü Ethereum’a dokunacak şekilde yapılıyor olacağını göreceksiniz.”

  Krug söz konusu açıklamalarında ayrıca Ethereum’un, Pantera Capital şirketinin fonları genelinde, Bitcoin (BTC) ile birlikte ilk 3 pozisyon arasında yer aldığını ifade etti. 

  Ethereum Ağının Dezavantajları Var Mı?

  Ethereum ağının yoğun kullanımı, son dönemlerde ağdaki işlem ücretlerindeki artışlara neden olmuştu. Öte yandan güncellemeler sonrasında işlem süreleri de ciddi ölçülerde azalmıştı. Bazı Layer 2 eklentilerinin çözüm olarak ortaya çıkmış olmasına karşın, bu katmanların kullanımı karmaşık olabiliyor. Bu nedenle birçok uzman, Ethereum ağına göre bu katmanların bazı dezavantajlarının olduğunu belirtiyor.

  Öte yandan “Ethereum katili” olarak adlandırılan ve ciddi bir büyüme yakalayan Solana (SOL - %7000 büyüme) ve Polkadot (DOT - %150 büyüme) gibi DeFi uygulamaları olan dApp’ler de kullanıcıların ilgisini çekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle