Kripto Para

Çin'de BTC madencileri ölü fiyata cihazlarını satıyor!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki belirsizlik devam ederken, özellikle Çin’den gelen madencilik karşıtı haberler piyasayı sarsmıştı. Çin Devlet Konseyi’nin aldığı önlemlerin ardından madenciler panikle Bitcoin üretim cihazı satışına başladı…

  Kripto para piyasasında yatırımcıların uzun zamandır alışkın olmadığı bir süreç yaşanıyor. Özellikle Çin Devlet Konseyi tarafından Bitcoin madenciliği ve alım satımına yönelik sert önlemler alınacağı açıklamasının ardından piyasada adeta deprem yaşandı. Resmi kurumların regülasyon hamleleri ile hem yatırımcılarda hem de madencilerdeki panik tavan yaptı.

  Çin’den gelen bu kararların ve haberin ardından İç Moğolistan özerk bölgesinden beklenen açıklama yapıldı. İç Moğolistan yönetimi, sekiz maddelik bir kripto para madencilik regülasyonu hazırladı ve kamuoyuna duyurdu. Bu duyuruda İç Moğolistan içerisindeki kaçak Bitcoin ve kripto para madenciliğine yönelik sert önlemler yer alması dikkat çekti.

  Panikleyen Madenciler Satışa Başladı

  Çin merkezli Bitcoin madencileri son gelişmelerin ardından ellerinde Bitcoin madenciliğine dair ne var ne yoksa satmaya başladı. Çin’in ikinci el ürün satışı konusunda en büyük sitesi Xianyu üzerinde şimdiden Bitcoin ve kripto para madencilik cihazlarının satıldığı görüldü.

  İç Moğolistan ve yakında yasaklama yapacağı iddia edilen Sichuan bölgesindeki madenciler panik satışları yapıyor. Edinilen bilgilere göre panik halinde satış yapmaya başlayan Bitcoin madencilerinin de cihazları ellerinden çıkarmak için çok ucuz fiyatlara kadar indiği öğrenildi.

  Bitcoin’in Merkeziyetsizliği İçin Olumlu 

  Çin’in hidroelektrik santralleri ile ünlü Sichuan bölgesinde de çok sayıda kripto para madencilik tesisi bulunuyor. Henüz bu bölgenin yerel yönetiminden net bir açıklama gelmese de madencilik cihazlarının satışa çıkarılması bu bölgede de yakında bir yasaklama olacağını gösteriyor. Çin’deki kripto para madenciliği bu olaylardan sonra ciddi bir yara almışa benziyor.

  Fakat Bitcoin piyasasındaki madencilerin yüzde 50’sinden fazlası Çin’de bulunması Elon Musk’ın da eleştirdiği gibi merkeziyetsizlik konusunda sıkıntı yaratıyordu. Çin’de madencilik alanında alınan sert önlemler madenciliğin farklı ülkelere yayılmasını hızlandırıyor. Bu sayede BTC daha merkeziyetsiz bir yapıya kavuşuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle