Kripto Para

Rus bankasından BTC için “sahte para” tanımı

  Kripto para piyasaları son dönemlerde Uzakdoğu’dan üst üste gelen olumsuz haberlerle sarsıldı. Üstelik bu olumsuz sürecin yaraları da hala tam olarak sarılabilmiş değil. Piyasada olumsuz hava hala dağılmamışken, bir olumsuz açıklama da Rusya’dan geldi. Rusya’nın en büyük 2. bankasının başkanı, Bitcoin’i (BTC) sevmediklerini açıkladı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son zamanlarda oldukça zorlu süreçler geçiriyor. Elon Musk’ın açıklamaları ile başlayan düşüş süreci, geçtiğimiz günlerde Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerden gelen olumsuz kripto para açıklamalarıyla daha da derinleşmişti. Bu derinleşmede Bitcoin 30 bin dolar bandına kadar geriledi. Ardından BTC her ne kadar 40 bin dolar seviyesini test eder gibi olsa da hala 40 bin doların altında toparlanma mücadelesi veriyor.

  Kostin’in Açıklamalarına Göre VTB Bank Bitcoin’i Sevmiyor

  Olumsuz açıklamaların etkileri ile ciddi değerler kaybeden Bitcoin’e bir darbe de bu kez Rusya’dan geldi. Rusya’nın kripto para dünyasındaki etkisi, Çin ya Güney Kore gibi bazı Uzakdoğu ülkeleri kadar güçlü değil. Ancak yine de Rusya’nın da büyüyen kripto para sektörünü mercek altına aldığı biliniyor. Bu nedenle Rusya’nın da kripto paralara yaklaşımı, diğer birçok ülke gibi önem arz ediyor. Bu gelişmeler ışığında, Rusya’nın en büyük 2. bankası olan VTB Bank’ın başkanı Andrey Kostin, Bitcoin’i sevmediklerini söyledi.

  “Sahte Para” ve “Orta Çağ” Açıklamalarından Dolayı Kostin Eleştirildi

  Bloomberg’e ve CNBC’ye konuşan Andrey Kostin, açıklamalarında birçok sert eleştiri ile gündeme geldi. Kostin, açıklamalarında kripto paralara da yer verdi. VTB Bank başkanı Kostin, Bitcoin için “sahte para” tanımlaması yaptı ve ayrıca VTB Bank olarak Bitcoin’i hiç sevmediklerini dile getirdi. Andrey Kostin, kripto para madenciliği hakkında da ilginç eleştirilere yer verdi.

  Kostin’e göre kripto para madenciliği ile Orta Çağ’daki sahte para basımı arasında bir fark yok. Bu eleştirilerinden dolayı Kostin kripto para toplulukları tarafından “teknolojiden bihaber” yorumlarıyla eleştirildi.

  Kostin CBDC Konusunda Daha Ilımlı

  Kripto paralara yönelik çok sert eleştirilerde bulunan Kostin, buna rağmen merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda ılımlı tavır sergiledi. Kostin, CBDC çalışmalarının Rusya için oldukça önemli olduğunu itiraf etti. Rusya’nın çok yakın bir zamanda Dijital Ruble çalışmalarına başlaması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle