Kripto Para

Papara’dan kripto para yasağına tepki

  Yerli kripto para yatırımcıları, TCMB tarafından yayımlanan yönetmeliği tartışmaya devam ediyor. Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı, bu kararı karşı tepkisini gösterirken ilginç ifadeler kullandı…

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlanarak bildirilen kripto para ile ödeme yasağı, gündeme damgasını vurdu. Yerli kripto para yatırımcıları bu karar hakkında derin tartışmalar yaşarken bir yanıt da Papara yöneticisinden geldi. Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı, bu kararın alınmasına yönelik eleştirilerde bulundu.

  Kripto para borsalarında para yatırma ve çekme süreçlerinde başvurulan uygulamalardan biri olan Papara, söz konusu yasaktan etkilenen şirketlerden biri olarak öne çıktı. Bir süredir merkez bankasının kripto paraları anlamak için efor sarf ettiğine dikkat çeken Karslı açıklamasında şunları söyledi: “Bizden ve diğer sektör paydaşlarından bunlarla ilgili çok fazla bilgi talebinde bulunuldu. Bir düzenleme yapma gereği hasıl olmuş ve yapılacak en kolay düzenleme de yasaklamaktır. Uğraşmaktansa yasaklamayı tercih etmek çok daha kolay.”

  “Papara Finansal Açıdan Olumsuz Etkilenmeyecek”

  TCMB yasağından sonra akla ilk gelen ödeme kuruluşlarından Papara yönetimi, bu kararı faydasız gördüğünü belirtirken olası finansal sonuçlara da değindi. Kripto para işlemlerinin şirketin 2020 gelirinde yüzde 10 bile etmediğini söyleyen CEO, bu karardan olumsuz etkilenmeyeceklerini belirtti

  TCMB düzenlemesinin endişelendirici bir gelişme olduğunu belirten Ahmed Karslı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Bir hukukçu ve 5 yıldır fintek dünyasında yer alan birisi olarak beni ülke adına endişelendiren bir düzenleme bu. Yaratılmaya çalışılan faydayı gerçekten anlayabilmiş değilim. Bence biraz anlama eksikliği var. Daha çok zaman geçirmek, sektör paydaşlarıyla konuşmak, anlamak gerekirdi diye düşünüyorum.”

  “Herkes Üzerine Düşeni Yapacak”

  Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı, bu güne kadar şirket olarak regülatörün desteğini arkalarında hissettiklerini vurguladı. Yönetici, bu düzenleme ile ilgili eleştiri yaparken gereken bütün aksiyonu alıp üzerine düşenleri yapacaklarını belirtirken şu açıklamayı yaptı: “Bugüne kadar biz Türkiye’de regülatörün desteğini arkamızda hissettik. Benim bildiğim kadarıyla dünyada bir işi yapamayacağına veya kripto paralarla ilgili bir faaliyette bulunamayacağına dair yapılan ilk düzenleme.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle