Kripto Para

Kripto çöküşü sağlam projelere yarayacak – Jon Cunliffe

  Kripto para piyasası, tarihinin en büyük ayı piyasalarından birine sahne olmaya devam ediyor. Kasım 2021’den bu yana irili ufaklı değer kayıplarıyla devam eden ayı sezonunun sonunda neler olacağı merak ediliyor. Bu merak sürerken, İngiltere Merkez Bankası’ndan çöküş sonrasına dair şaşırtan bir açıklama geldi.

  Bitcoin’in (BTC) Kasım 2021’de ATH seviyesini görmesi ile tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşan kripto para piyasaları, daha sonra gelen düşüşlerle birlikte ayı sezonuna girdi. Ocak ayı itibariyle derinleşmeye başlayan ve Mayıs ayında çok sert değer kayıplarına sahne olan kripto para piyasası, Haziran ayında ise beklentileri de aşarak 2020’den bu yana en düşük seviyelerini gördü. Kriptolarda görülen bu çöküş sürecinin ardından neler olacağı merak edilirken, İngiltere Merkez Bankası’ndan konuya dair şaşırtan bir açıklama geldi.

  BoE Yetkilisinden Şaşırtan Açıklama

  İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, yaptığı açıklamada kripto para piyasasında yaşanan son düşüşlerde “hayatta kalmayı” başaran projelerin, gelecek dönemlerde Amazon ve eBay gibi teknoloji şirketlerinin ulaştığı seviyelere ulaşabileceklerini dile getirdi. Kripto çöküşünden çıkmayı başarabilen projelerin daha sonrasında çok daha fazla güçlenebileceğini ifade eden Cunliffe, ayrıca kriptolarda görülen mevcut düşüşleri, 2000’li yılların başındaki dotcom balonuna benzetti.

  “Sağlam Çıkanlar Dominant Aktörler Olacak”

  Zürih’te düzenlenen Point Zero Konferansı’nda konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Cunliffe, kripto para düşüşlerin yepyeni başarı hikayelerini ortaya çıkarabileceğini dile getirdi. Dotcom balonu sırasında 5 trilyon dolarlık varlığın piyasalardan silindiğini hatırlatan Cunliffe, bu çöküşten sağlam şekilde çıkmayı başaranların daha sonra çok daha güçlü seviyelere ulaştığını söyledi. Jon Cunliffe açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Ben bu düşüşlerdeki benzerliği dotcom balonu ile kuruyorum. O dönemde 5 trilyon dolar piyasadan silinip gitmişti. Birçok şirket yok oldu ancak teknoloji sağlam kaldı. Ve 10 yıl sonra da o krizden sağlam çıkmayı başaranlar, yani Amazon ve eBay gibi şirketler, bugünün en dominant aktörleri oldular.”

  “Kısa Vadede Düşüşler Devam Edecek”

  Kripto para piyasasında görülen düşüşlerin kısa vadede devam etmesini beklediğini ifade eden Cunliffe, bu düşüşlerin sağlam projeleri yok edemeyeceğini dile getirdi. Cunliffe açıklamasında şöyle konuştu:

  Önümüzdeki aylarda ne olursa olsun kripto para teknolojisi ve ekonomisi gelişmeye ve ilerlemeye devam edecek. Gelecekte piyasalar üzerinde ok büyük etkileri olacağını sanmıyorum.”

  İngiltere Merkez Bankası’nın kripto para karşıtı bir tavrı benimsediği bilindiği için, Jon Cunliffe’nin yapmış olduğu pozitif yorumlar şaşkınlıkla ve olumlu şekilde karşılandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle