Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 12 – 18 Ekim 2021

  Lider altcoin Ethereum fiyatındaki değişiklikler özellikle son günlerde yatırımcıların odak noktası haline geldi. Kripto para piyasasının genelinde hacim ve fiyat artışı yaşanırken, Ethereum fiyatındaki yükselişler sınırlı kaldı. Büyük bir patlama yapması beklenen Ethereum henüz yatırımcılarına bu fırsatı sunmadı.

  12 Ekim ile 18 Ekim tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  12 Ekim Salı Ethereum Borsa Özeti

  Hafta başında pozitif sinyaller veren Ethereum fiyatı 12 Ekim Salı gününde yatırımcılarını şaşırttı. En büyük ikinci kripto para birimi piyasadaki trendlerin dışına çıkarak yüzde 1.56 oranında değer kaybı yaşadı. Usta analistler ise bu durumun geçici olduğunu söyleyerek Ethereum fiyatındaki yükselişin devam edeceğini bildirdi. 

  ETHBurned web sitesine göre Ethereum ağında yarım milyon Ethereum yakıldı. Edinilen bilgilere göre yakılan miktar yaklaşık 1,7 milyar dolara eşitti. EIP-1559 güncellemesi ile Ethereum ağına ücret yakma mekanizması uygulanması ETH fiyatında da olumlu sonuç verdi. 

  Fenerbahçeli dünyaca ünlü futbolcu Mesut Özil, son olarak Bitcoin‘le anılan lazer göz akımını kullandığı bir fotoğrafla gündeme gelmişti. Ünlü futbolcu bu sefer de kripto paralarla alakalı bir soru paylaşarak “Bitcoin mi yoksa Ethereum mu?” dedi.

  13 Ekim Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para basınında yer alan olumlu haberler ve peş peşe gelen pozitif gelişmeler Ethereum fiyatında yükselişi tetikledi. Lider altcoin Ethereum fiyatı Çarşamba gününde yüzde 3.36 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. Bu yükselişle Ethereum fiyatı hafta başındaki seviyesine ulaştı. 

  Lider altcoin Ethereum, belirli bir aralıkta işlem görmeye devam ederken 3.400 dolarlık destek bölgesinin üzerinde kalmayı başardı. NewsBTC’den Aayush Jindal’ın analizinde Ethereum fiyatındaki yükselişin önümüzdeki günlerde devam edeceği belirtildi. Bu analiz, Ethereum yatırımcılarının kazanç iştahını arttırdı. 

  Mesut Özil’in dün başlattığı anket bugün sonuçlandı. Ankette Bitcoin yüzde 55,7 oy alırken, Ethereum ise yüzde 44,3 oranında kaldı. Ankete toplam 212.634 kişi katıldı. Ünlü futbolcu, anketin sonuçlanmasının ardından şu açıklamayı yaptı: “Tavsiyeler için teşekkürler. Oldukça yakın sonuçlar. İkisi de iyi bir seçenek gibi görünüyor”

  14 Ekim Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Altcoin piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken 14 Ekim Perşembe günündeki performans da Ethereum yatırımcısının yüzünü güldürdü. Ethereum, güne 3.607 dolar seviyesinden başlarken yüzde 5’ten fazla değer kazandı. Bu hamleyle birlikte Ethereum kapanışı 3.790 dolardan yaparak yükseliş umutlarını sürdürdü.

  Ünlü milyarder Mark Cuban, kripto para basınına yaptığı açıklamada, Ethereum’un (ETH) en avantajlı yatırım aracı olduğunu ifade etti. “Bir yatırım olarak, en avantajlı olanın Ethereum olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullanan Cuban, ETH destekçilerinden beğeni toplarken Bitcoin maksimalistleri tarafından ağır eleştirildi. 

  Sektörün önde gelen kripto para veri analiz şirketlerinden Santiment, Ethereum için ufukta tehlikeli günlerin gözüktüğünü söyledi. Raporda, Ethereum’un MVRV (market değeri ile gerçek değeri arasındaki farkı gösteren indikatör) verilerinin şu an ETH’yi tehlikeli bir noktaya koyduğu belirtildi.

  15 Ekim Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın en çok yükselen altcoinlerinden biri olmaya aday hareketler yapan Ethereum fiyatı Cuma gününde yüzde 2,02 oranında yükseldi. Kısıtlı bir yükseliş olmasına rağmen son 3 günde yüzde 10’dan fazla artan Ethereum, bu performansıyla yatırımcılarını sevindirdi. Lider altcoin ETH, 15 Ekim Cuma günkü kapanışını 3.866 dolarda yaptı. 

  Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, The Stakeborg Talks ile gerçekleştirdiği röportajda merkezi olmayan otonom organizasyonlara (DAO) olan ilgisini belirtirken Bitcoin ve NFT’ler ile ilgili yorum yaptı. Konuşma sırasında Ethereum’un bir değer deposu olarak da Bitcoin’den daha iyi performans gösterip gösteremeyeceği sorulduğunda Buterin bunun “mümkün” olduğunu söyledi.

  Ethereum da Bitcoin’e benzer şekilde küçük bir düzeltmenin ardından koruduğu destek bölgesinden yeni bir artışa başladı. NewsBTC’den Aayush Jindal, Ethereum analizinde yatırımcıları umutlandıran bir yükseliş performansı beklediğini söyledi. 

  16 Ekim Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Son birkaç gündür hızlı yükselişlerle gündeme gelen Ethereum fiyatında analistlerin uyardığı düzeltme hafta sonunda yaşandı. Yükseliş umutlarını sürdüren Ethereum fiyatı yüzde 1 oranında küçük bir geri çekilmeyle boğa rallisine devam etmek için güç topladı. Cumartesi günü Ethereum fiyatı 3.827 dolara kadar geriledi. 

  Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein, SEC tarafından ilk Bitcoin ETFinin onaylanması hakkında konuşmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Sonnenshein, SEC’in Ethereum ETF’ini de onaylanmasını beklediğini söyleyerek, Ethereum ürününün de onaylanmasını yüksek ihtimal olarak gördüğünü açıkladı. 

  Ethereum analizleri yapan uzmanlara göre ETH son dönemde biraz olumlu hareketler sergilese de yatırımcıları temkinli olmaya çağırıyor. Çünkü, BTC’nin tüm zamanların rekoruna bu kadar yaklaşmasından sonra ETH’nin yeterli tepkiyi veremediği görülüyor.  Analistlere göre borsalardaki verilere bakıldığında Ethereum aslında büyük bir harekete hazırlanma sinyalleri gösteriyor. 

  17 Ekim Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Ethereum fiyatındaki hareketin yeniden yukarı yöne döndüğü görüldü. Ancak Ethereum fiyatı yüzde 0.47 oranında arttığı için bu yükseliş beklentilerin epey uzağında kaldı. Kripto para piyasasının genelinde sakinlik hakim olduğu Pazar gününde Ethereum 3.845 dolardan işlem görerek kapanış yaptı. 

  Kripto veri analiz firması CryptoQuant tarafından aktarılan bilgilere göre kripto para borsalarındaki ETH rezervi devamlı ve hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Borsalardaki Ethereum rezervinin 18,5 milyon seviyesine kadar gerilemesi yatırımcılarda panik yarattı. 

  Özellikle Ağustos ayından beri gerileyen rezervler en sert darbeyi ise geçtiğimiz hafta gördü ve 18,7 milyon ETH’den 18,49 milyon ETH’ye hızlı bir düşüş yaşandı. Ethereum’un yeni boğa rallilerine hazırlanırken bu derece güç kaybı yaşaması yatırımcıları endişelendirdi. 

  18 Ekim Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin Ethereum fiyatı yeni haftaya hızlı bir başlangıç yapması bekleniyordu. Ancak Bitcoin adına olumlu gelişmelerin peş peşe gelmesi, altcoinlerdeki hacmi düşürdü. Ethereum fiyatı da altcoinlerdeki bu duraklama döneminden olumsuz etkilenerek yüzde 2.55 oranında değer kaybetti. ETH fiyatı pazartesi gününü 3.747 dolarla kapattı. 

  Küresel bir aracı kurum olan ve Nasdaq’ta listelenen İnteractive Brokers Group son duyurusunda, ABD’de kayıtlı yatırım danışmanlarının müşterileri adına kripto para ticareti yapmalarının kolaylaştırıldığını açıkladı. Şirkete ait yatırım danışmanları, ticaret platformları üzerinden, Ethereum alım satım hizmetleri de sunuyor. 

  Analistlere göre Ethereum bayrak formasyonu kırılımının ardından direnç seviyesinde akümüle olmaya başladı. Uzmanlar, güçlü görülen bu direncin kırılmasıyla birlikte 4400 dolara kadar çıkış olabileceği belirtildi. Düzeltme hareketi olması durumunda estek seviyelerinin takip edilmesi gerektiği vurgulandı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle