Kripto Para

Nvidia’dan skandal kripto değerlendirmesi: “Faydası yok”

  ABD’li dev çip üreticisi Nvidia, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda kripto para piyasalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Küresel çip devine göre kriptolar, büyük ilgi görmesine karşın dünya için faydalı değil!

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli küresel çip üreticisi Nvidia’dan yapılan son açıklamalar, kripto para yatırımcılarını kızdıracak cinsten! Geçtiğimiz günlerde Guardian’a röportaj veren şirketin baş teknoloji sorumlusu Michael Kagan, kripto para birimlerinin faydası hakkında şüpheli olduğunu dile getirdi.

  “Topluma Önemli Bir Değer Sunmuyor”

  Geçtiğimiz günlerde Guardian’a konuşan Kagan, kripto para birimlerinin faydası olmadığına yönelik açıklamaları ile kripto endüstrisi temsilcilerini şok etti. Şirketin güçlü işlemcilerinin bizzat kripto endüstrisi tarafından yaygın olarak kullanıldığı düşünüldüğünde, çip üreticisinden gelen bu açıklamalar kripto para yatırımcılarını ve madencilerini üzdü.

  Kagan, kripto para birimlerinin çok rağbet gördüğünü kabul ediyor. Fakat bu denli rağbet görmesine karşın kripto para birimlerinin topluma önemli bir değer sunmadığını söylemekten çekinmiyor. Şirketin geçmişte kripto para piyasalarına derinden dahil olması ve başka arayışlar için sektörü terk etme kararı alması, bu açıklamaları ile örtüşüyor görünüyor.

  Yapay Zeka Uygulamalarını Övdü

  Kripto endüstrisi hakkında olumsuz sözler sarf eden Kagan, ChatGPT gibi yapay zeka uygulamalarından ise övgüyle bahsetti. Bu uygulamaların kripto para madenciliğinden daha büyük toplumsal potansiyele sahip olduğunu iddia eden Kagan, özellikle ChatGPT’nin kullanıcı dostu doğasını ve kullanıcıların kendi yapay zeka uygulamalarını oluşturmalarına izin vermesini övdü.

  “Kripto Endüstrisi İnsanlık İçin İlerleme Getirmeyecek”

  Kagan, Nvidia tarafından satın alım öncesinde Mellanox isimli bir şirket kurmuştu. Şirket, kripto endüstrisi ile yüksek frekanslı ticaret arasında karşılaştırmalar yapıyordu. Kagan daha önce kripto endüstrisinden yararlandığını kabul etse de “işletmelerin çeşitli nedenlerle ürün alıp satabileceğini” kabul ederek işin içinden sıyrıldı!

  Kagan’a göre kripto para birimleri, insanlığın ilerlemesine bir katkı sunmayacak. İnsanlık için anlamlı ilerlemeler getirmeyeceğine inandığı kripto para endüstrisi yerine Kagan, yapay zeka endüstrisi ile yakından ilgili. Özellikle kripto para tüccarlarınca Nvidia’nın ürünleri yoğun bir şekilde satın alınmış olsa da Kagan için bu bile kriptoya bakış açısını değiştirmek için yeterli değil!

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle